Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində və onun nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində imtahanın gedişatı izlənildi
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Yanvar 2019 14:25
Sumqayıt Dövlət Universitetində və onun nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində imtahanın gedişatı izlənildi
Yanvarın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində və onun nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində universitetin rektorluğu yanında İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının üzvləri, Qeyri-Hökumət Təşkilatları, valideynlər, KİV və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə 2018 - 2019-cu tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının gedişatı izlənildi.
Universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov monitorinq iştirakçılarına 2018 - 2019-cu tədris ilinin payız imtahan sessiyasının təşkili və gedişi, imtahan qaydaları, imtahan prosesində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi üçün həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, Təhsil nazirinin imtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə imzaladığı əmrə əsasən, imtahanlar mövcud qaydalara uyğun təşkil edilir, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflıq və obyektivlik təmin olunur. İmtahan başlayandan mütamadi olaraq universitetdə İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının üzvləri, valideynlər, ictimaiyyət nümayəndələri, Qeyri-Hökumət Təşkilatları və kütləvi informasiya vasitələri rəhbərlərinin iştirakı ilə SDU-da və eyni zamanda Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində imtahan prosesi izlənilir.
Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, imtahanlar bir qayda olaraq yazılı formada aparılır. İmtahan başa çatdıqdan sonra cavab blankları imtahan yoxlama qərargahında kodlaşdırılaraq müəllimlər tərəfindən yoxlanılır və nəticələr elan olunur. Yazılı imtahanda müsbət qiymət alan tələbələr qiymətlərini artırmaq üçün ərizə ilə müraciət etdikdə onlardan apelyasiya komissiyasının üzvlərinin və fakültə dekanlarının iştirakı ilə şifahi imtahan götürülür, cavab qaneedici olduqda qiyməti artırılır, əks halda əvvəlki qiymət saxlanılır.Sessiyanın gedişi zamanı imtahanların nəticəsindən yarana biləcək narazılıqların mövcud qaydada araşdırılması və həll edilməsi məqsədilə Qərargah və onun nəzdində universitet üzrə «Qaynar xətt» yaradılıb, universitetin tədris binalarında müraciət və təkliflər qutuları asılıb, tələbələrin şikayətlərinə onların özlərinin və valideynlərinin iştirakı ilə baxıldığını, buraxılmış səhvlərin bir-bir izah edildiyini, bir sözlə, ədalətə, obyektivliyə tam zəmanət verildiyini vurğuladı.
Sonra Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov nümayəndə heyəti ilə imtahanların gedişini izləmək üçün Tədris Metodik Mərkəzdə, auditoriyalarda, yazı işlərinin kodlaşdırılması otağında oldu. Şura üzvləri imtahan bitdikdən sonra yazı işlərinin şifrələnməsi, müəllimlərin imtahanın nəticələrini yoxlamaları prosesini də izlədilər və bu proseslərdə obyektivliyin şahidi oldular. Eyni zamanda qonaqlar müasir avadanlıqlarla təchiz edilmiş laboratoriya və zəngin elektron kitabxanada oldular.
Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, imtahanlara şəxsən universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov özü nəzarət edir. Rektor qəbul günündən başqa, sessiya müddətində hər gün tələbə və valideynləri qəbul edir, onları dinləyir, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlanır və tapşırıqlarını verir.
İmtahanlar bitdikdən sonra İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının üzvləri tələbələrlə də söhbətlər apardılar. İmtahanların şəffaf və obyektiv keçirilməsini, imtahan prosesində baş verə biləcək bütün neqativ halların qarşısının alınması üçün lazımı tədbirlərin görülməsini təqdir etdilər və tələbələrə öz biliklərini ifadə etmək üçün yaradılan şəraitdən məmnunluq ifadə edərək, universitetin rəhbərliyinə, rektor professor Elxan Hüseynova öz minnətdarlıqlarını bildirdilər.
Sonra nümayəndə heyəti Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində imtahan prosesini izlədilər. Kollecin direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva nümayəndə heyəti ilə görüşdü, qeyd etdi ki, imtahanlarda şəffaflığın təmin olunmasını həyata keçirmək məqsədilə hazırlıq işləri vaxtında həyata keçirilib. İctimai şuranın üzvləri və imtahan prosesinə baxış keçirən digər iştirkaçılar görülən işləri yüksək qiymətləndirdilər.
Tələbələr də öz növbələrində yaradılan obyektiv şəraitə görə kollecin rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildirdilər.

Главная страница | Новости | В Сумгаитском государственном университете и Сумгаитском государственном техническом колледже при университете состоялся мониторинг экзаменов
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Январь 2019 14:25
В Сумгаитском государственном университете и Сумгаитском государственном техническом колледже при университете состоялся мониторинг экзаменов
22 января в Сумгаитском государственном университете и Сумгаитском государственном техническом колледже состоялся мониторинг зимней сессии 2018-2019-го учебного года с участием членов общественного контроля и консультационного совета при ректорате, представителей негосударственных организаций, родителей студентов, представителей СМИ и общественности.
Проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов рассказал участникам мониторинга о правилах проведения экзаменов, об организации и ходе экзаменационного процесса, о предпринятых мерах для обеспечения объективности при оценивании знаний студентов. Он отметил, что экзамены проводятся в соответствии с установленными Министерством образования правилами организации экзаменационного процесса. Так же он отметил, что с начала зимней сессии члены общественного контроля и консультационного совета при ректорате, представители различных негосударственных организаций, родители студентов, представители СМИ и общественности проводят мониторинги в Сумгаитском государственном университете и в Сумгаитском государственном техническом колледже.
Он рассказал, что экзамены проводятся в письменной форме. После окончания экзаменов бланки с ответами кодируются в штабе по проведению экзаменов и передаются на проверку преподавателям, по окончании этого процесса объявляются оценки. Студенты, получившие положительные оценки, для повышения оценки могут обратиться в апелляционную комиссию с заявлением для пересдачи. Апелляционная комиссия при участии деканов факультетов повторно принимают экзамен в устной форме. Если ответ студента удовлетворителен, то комиссия пересматривает оценку. В противном случае оценка остается прежней. В университете создан экзаменационный штаб и «Горячая линия», где рассматриваются поступающие во время сессии жалобы с участием самих студентов и их родителей и подробно разъясняются их ошибки.
После этого проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов вместе с представителями делегации побывали в Учебно-методическом центре, в аудиториях, а так же в комнатах, где кодируются бланки ответов.
Проректор подчеркнул, что весь процесс проведения экзаменов находится под личным контролем ректора университета профессора Эльхана Гусейнова, который каждый день принимает желающих встретиться с ним родителей и студентов, выслушивает их проблемы, принимает соответствующие решения.
После окончания экзаменов члены делегации встретились со студентами, которые положительно отозвались об условиях проведения экзаменов. Они заявили, что их полностью удовлетворяет организация экзаменационного процесса и выразили благодарность ректору университета профессору Эльхану Гусейнову за обеспечение объективности на экзаменах.
После этого представители делегации побывали в Сумгаитском государственном техническом колледже при университете, где также наблюдали за ходом экзаменов. С ними встретилась директор колледжа Метанет Пиргулиева, которая рассказала о предшествующих экзаменам подготовительных работах с целью обеспечения объективности и о проведении экзаменов, согласно установленным правилам. Члены консультационного совета высоко оценили проведенные в колледже работы.
Студенты так же выразили благодарность руководству колледжа за создание благоприятных условий для сдачи экзаменов.