Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da payız semestrinin imtahan sessiyası başladı
Yanvarın 3-dən Sumqayıt Dövlət Universitetində 2018-2019-cu tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyası başladı. Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri cənab Ceyhun Bayramovun “İmtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə” imzaladığı 11 dekabr 2018-ci il tarixli əmrdə ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində 2018-2019-cu tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi, imtahan sessiyasının mövcud normativ sənədlər əsasında keçirilməsi, təhsil müəssisələrində imtahan qərargahlarının yaradılması, bu qərargahlara daxil olan hər bir şikayətin qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılıb lazımi tədbir görülməsi, eyni zamanda imtahanlarda şəffaflığın təmin edilməsi üçün ictimaiyyətin və tələbələrin valideynlərinin iştirakına şərait yaradılması öz əksini tapıb. Sumqayıt Dövlət Universitetində bu əmrin icrası ilə bağlı müvafiq əmr imzalandı. Əmrə əsasən sessiya başlamazdan öncə imtahanların şəffaf və obyektiv keçirilməsi məqsədilə fakültə dekanları, kafedra müdirləri qarşısında konkret vəzifələr qoyulub. İmtahanlar bir qayda olaraq yazılı formada aparılır, zərurət yarandığı hallarda bəzi fənlər üzrə şifahi dialoq və ya test formasında keçirilir. Sessiyanın gedişi zamanı imtahanların nəticəsindən yarana biləcək narazılıqların mövcud qaydada araşdırılması və həll edilməsi məqsədi ilə qərargah və onun nəzdində universitet üzrə «Qaynar xətt» yaradılıb, universitetin tədris binalarında müraciət və təkliflər qutuları asılıb. İmtahan qərargahının və "Qaynar xətt” xidmətinin sədri professor Şirxan Səlimovdur. Payız imtahan sessiyasının gedişinə operativ nəzarət etmək məqsədilə nümayəndələrimiz: Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev Kimya və biologiya, Fizika və elekrtoenergetika fakültələri üzrə, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov Tarix və coğrafiya, Filologiya, İqtisadiyyat və idarəetmə, Mühəndislik və Riyaziyyat fakültələri üzrə təhkim olunublar. Bütün bunlara baxmayaraq, universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov şəxsən özü imtahan prosesini müşahidə edir, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlanır və tapşırıqlarını verir.
Yanvarın 4-də rektor professor Elxan Hüseynov, Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Tədris Metodik Mərkəzin direktoru dosent İsabal Qurbanov və fakültə dekanları imtahan prosesini izlədilər. Rektor imtahan prosesinin gedişi ilə əlaqədar tələbələrin fikirlərini və onları maraqlandıran sualları dinlədi, müvafiq strukturların rəhbərlərinə göstəriş və tapşırıqlarını verdi. Tələbələr də öz növbələrində universitetdə imtahan zamanı obyektivliyin və şəffaflığın təmin olunması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirdilər.
Hər il olduğu kimi, bu il də universitetlərdə imtahanlar ictimaiyyətə açıq keçirilir. İmtahan sessiyası dövründə universitetin İctimai Nəzarət Şurasının, valideynlərin və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə “Açıq qapı” günlərinin keçirilməsi də nəzərdə tutulub.

В СГУ начались экзамены осенней экзаменационной сессии
С 3-го января в Сумгаитском государственном университете началась осеняя экзаменационная сессия 2018—2019 учебного года. Согласно приказу министра образования Джейхуна Байрамова «Об организации и проведении экзаменационной сессии» от 11 декабря 2018 года экзамены должны проводиться в соответствии с существующими правилами. При их проведении должна быть обеспечена объективность и прозрачность при оценивании, созданы штабы по проведению экзаменов. При поступлении жалоб со стороны студентов или их родителей, они должны быть немедленно рассмотрены и по их итогам приняты соответствующие меры. С целью обеспечения прозрачности при проведении экзаменов следует создать условия для присутствия на них родителей и представителей общественных организаций.
Во исполнение приказа министра образования в Сумгаитском государственном университете подписан приказ о проведении осенней экзаменационной сессии 2018-2018 учебного года. Согласно приказу перед деканами и зав. кафедрами поставлены конкретные цели по обеспечению объективности и прозрачности при проведении экзаменов. Экзамены будут проведены в письменной форме. При возникновении спорных ситуаций может быть проведен устный опрос или тестирование. Для разрешения конфликтных ситуаций создан штаб и «горячая линия», в фойе университета размещены урны для жалоб и предложений.
Председателем штаба и службы «горячей линии» назначен профессор Ширхан Салимов. Для оперативного наблюдения за ходом осенней экзаменационной сессии по факультетом Химии и биологии и Физики и электроэнергетики закреплен проректор по заочному, дистантному и дополнительному образованию доц. Гафар Атаев, а факультетам Истории и географии, Филологии, Экономики и управления, Инженерии и Математики –проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов. Также за ходом экзаменов и их проведением следит лично ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов.
4 января ректор профессор Эльхан Гусейнов, проректор по организации учебного процесса и технологиям обучения доц. Натиг Талыбов, проректор по заочтому, дистантному и дополнительному образованию доц.Гафар Атаев, директор Учебно-методического центра доц. Исабал Гурбанов и деканы факультетов наблюдали за ходом экзаменов в вузе. Ректор поинтересовался мнением студентов относительно процесса проведения экзаменов и ответил на их вопросы. Студенты отметили, что экзамены проводятся прозрачно и оцениваются объективно.
В этом году, как и ежегодно, экзамены проводятся в открытой для общественности форме. Предусмотрено, что в дни проведения экзаменов в университете будут проводиться «открытые двери» для Совета общественного контроля, родителей и представителей общественных организаций.