Əsas səhifə | Xəbərlər | “Sağlam düşüncə sağlam cəmiyyətdir” mövzusunda təlim keçirildi
Təhsil Nazirliyi ilə Əlilliyi Olan Şəxslərin Sosial Müdafiəsinə və İnteqrasiyasına Dəstək İctimai Birliyinin (ƏSMİD) dəstəyi ilə dekabrın 21-də universitetdə “Sağlam düşüncə sağlam cəmiyyətdir. Sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərlə davranış qaydaları” mövzusunda təlim keçirildi.
Tədbirdə ƏSMİD İB nəzdində fəaliyyət göstərən “Gənc Əlillərə Dəstək”mərkəzinin rəhbəri Səfanə Dadaşzadə iştirakçıları salamladı, təşkilatın yaranması, məqsədləri və əlilliyi olan şəxslərə davranış qaydaları haqqında geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, əsas məqsəd ümumtəhsil məktəbləri və ali təhsil müəssisələrində təhsil alan yeniyetmə və gəncləri əlilliyi olan şəxslər barədə məlumatlandırmaq və sağlamlıq imkanları məhdud olan şəxslərlə davranış qaydaları haqqında maarifləndirməkdir. Səfanə Dadaşzadə əlilliyi olan gənclərə aid qanunvericilik aktları, bu sahədə təcrübələrin öyrənilməsi, ictimai davranış qaydaları, habelə əlil gənclərin mülki, siyasi, sosial, iqtisadi, mədəni hüquqlarının təmin edilməsi və s. mövzular üzrə təqdimatla çıxış etdi.
Qarabağ qazisi Vüsal Nəzərov, Aprel döyüşlərinin qazisi Hikmət Məmmədov, I qrup əlil yazar Samir İmanov çıxış edərək əlillərin cəmiyyətə inteqrasiyasının vacibliyindən, bu baxımdan maarifləndirici təlimin əhəmiyyətindən bəhs etdilər. Onlar ölkəmizdə əlil vətəndaşlara yüksək diqqət və qayğı göstərildiyini vurğuladılar.
Sonra Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə çəkilmiş “Fərqliyik, bərabərik” adlı sənədli film nümayiş olundu.

Главная страница | Новости | Состоялся тренинг на тему «Здоровое сознание - здоровое общество»
21-го декабря в университете при поддержке Министерства образования и общественной организации поддержки социальной защиты и интеграции инвалидов (ПСЗИИ) состоялся тренинг «Здоровое сознание - здоровое общество. Правила обращения с личностями с ограниченными возможностями здоровья».
На мероприятии выступила руководитель центра «Поддержки молодых инвалидов» при ОО ПСЗИИ Сафане Дадашзаде. Она приветствовала участников и рассказала им о самой организации и о правилах поведения с людьми, имеющими инвалидность. С. Дадашзаде отметила, что основная цель центра вести просветительскую работу среди молодого поколения в школах и университетах о правилах обращения с людьми с ограниченными возможностями здоровья. Она провела презентацию законодательных актов, связанных с молодыми инвалидами, рассказала о накоплении опыта обращения с инвалидами, соблюдения их гражданских, политических, социальных, экономических и других прав.
Выступившие карабахский гази Вюсал Назаров, гази апрельских сражений Хикмет Мамедов, инвалид 1 группы писатель Самир Иманов - рассказали о важности интеграции инвалидов в общество и о значении, с этой точки зрения, данного мероприятия.
В конце мероприятия был продемонстрирован документальный фильм «Мы разные, мы вместе» и даны ответы на вопросы студентов.