Yerləşdirilmə tarixi : 20 Dekabr 2021 14:41
Amerika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyi tərəfindən “Azərbaycanda tədqiqat imkanlarının artırılması” proqramı çərçivəsində Azərbaycan Diplomatik Universitetində keçirilən onlayn kurslarda iştirak üçün müraciəti açıq elan etmişdir
Layihə Azərbaycanın regionlarından olan tədqiqatçılara ingilis dilində akademik məqalələri oxumaq və hazırlamaq üçün lazım olan ingilis dili bacarıqlarını təkmilləşdirməyə kömək edərək, onların ingilis dilində elmi ədəbiyyata əlçatanlığını artırmağı hədəfləyir.
Bu proqram ilk növbədə sosial və humanitar elmlər sahəsində (siyasət elmləri, sosiologiya, fəlsəfə, tarix, təhsil, hüquq, iqtisadiyyat, gender tədqiqatları, ictimai siyasət və s.) magistrantlar və doktorantlar, müstəqil tədqiqatçılar, regional ali təhsil müəssisələrinin gənc professor-müəllim heyəti üçün nəzərdə tutulub.
Birinci mərhələdə “Ümumi ingilis dili” üzrə onlayn kurslar təşkil olunur.
Birinci mərhələni uğurla bitirən iştirakçılar İkinci mərhələ üzrə keçirilən “Tədqiqat metodları; Statistik analiz; Akademik yazı” kursunda iştirak hüququ qazanır.

Yerləşdirilmə tarixi : 20 December 2021 14:41
By the Embassy of the United States of America in the Republic of Azerbaijan "Increasing research opportunities in Azerbaijan" held at the Azerbaijan Diplomatic University within the program has announced its application for participation in online courses
The project aims to increase access to scientific literature in English by helping researchers from the regions of Azerbaijan to improve their English language skills needed to read and prepare academic articles in English.
The program is primarily for masters and doctoral students, independent researchers, young professors of regional higher education institutions in the field of social sciences and humanities (political sciences, sociology, philosophy, history, education, law, economics, gender studies, public policy, etc.). intended for teaching staff.
In the first stage, online courses on "General English" are organized.
Participants who successfully completed the first stage were held on the second stage
“Research methods; Statistical analysis; Academic Writing ”course.
The duration of online courses for each stage is 4 months.
Requirements for participation in trainings: A2 (elementary) B1 (pre-intermediate)
Note: Participants will be interviewed via Skype after registration.
Application deadline: December 27, 2021.
Those interested can apply to the Department of International Cooperation and International Students (room-131).