Noyabrın 27-də Elmi Şuranın genişləndirilmiş iclası keçirildi. Elmi Şuranın iclasına universitetin bütün kafedra və şöbə müdirləri dəvət olunmuşdur.
Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov iclasın gündəliyində olan məsələlər barədə şura üzvlərinə məlumat verdi və gündəlik təsdiq olundu.
Öncə rektor professor Elxan Hüseynov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 16 noyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş, 2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikası Ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət proqramı”nın həyata keçirilməsi ilə əlaqədar məsələlərin Rektoratın 23.11.2018-ci il tarixli iclasında aparılan müzakirələri bir daha iclas iştirakçılarının nəzərinə çatdırdı və bununla əlaqədar olan məsələlərin diqqət mərkəzində saxlanılması, ehtiyac duyulan ixtisaslar üzrə nüfuzlu təhsil müəssisələri ilə birgə beynəlxalq ikili diplom proqramlarının təşkili üzrə ciddi iş aparılması uyğun struktur rəhbərlərinə tapşırıldı və bununla əlaqədar Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbovun rəhbərliyi ilə komissiya yaradıldığını diqqətə çatdırdı.
Sonra gündəlikdə olan məsələlər müzakirə olundu.
Diferensial tənliklər və optimallaşdırma, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedralarında elmi-tədqiqat işlərinin planlaşdırılmasının və yerinə yetirilməsinin vəziyyəti haqqında dosent Sabir Xəlilov, Kafedralarda keçirilmiş açıq dərslərin nəticələri barədə Tədris-metodiki şuranın sədri dosent Musa Mustafayev, Fakültə Elmi Şuralarında magistrant, doktorant və dissertantların attestasiyasının nəticələri barədə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov geniş məruzə ilə çıxış etdilər.
SDU əməkdaşlarının “Azərbaycan universitetlərində Keyfiyyətə Təminat Məzkəzlərinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi” ERASMUS+EQAS layihəsi çərçivəsində Litva Respublikasının Tətbiqi Sosial Elmlər Universitetində keçirilən təlimlərdə iştirakları barədə Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov hesabat verdi. Bildirdi ki, bir qrup əməkdaşımızla birgə Litvanın Vilnüs şəhərində Erasmus+ EQAC “Azərbaycan Universitetlərində Keyfiyyət Təminatı Mərkəzlərinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi” adlı layihə çərçivəsində noyabrın 4-dən 11-dək keçirilən təlimlərdə iştirak etdik. Təlimin məqsədi Litvada Ali təhsilin qiymətləndirilməsi ilə bağlı metodologiya ilə tanışlıq, bu metodologiyanın Azərbaycanın ali təhsil sisteminə tətbiqi və imkanları, Azərbaycan Universitetlərində Keyfiyyət Təminatı Mərkəzlərinin yaradılması və mərkəzlərin iş prinsiplərinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırlmasıdır. Tədbirin qalan hissəsi SMK Sosial Tətbiqi Elmlər Universitetində “QPR- Keyfiyyət prosesinin nəticəsi proqram təminatı” adlı təlimlərlə davam etdirildi.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi ilə əlaqədar elmi katib prof. M.Səmədov məlumat verdi. Qeyd olundu ki, Elmi Şuraya təqdim olunan vəsaitləri SDU-nun Redaksiya və nəşriyyat şurasının uyğun bölmələrində baxılır və ekspert rəyi ilə Elmi Şuraya tövsiyə edilir, Fənn proqramları isə Tədris-metodiki şuranın iclasında müzakirə olunub müsbət rəylə Elmi Şuraya tövsiyə edilir.
Sonra Biologiya və onun tədris metodikası kafedrası üzrə dosent elmi adı almaq üçün iddiaçı X.Ə.Həsənovun sənədlərinə baxıldı və aparılan müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alındı.

EXPANDED MEETING OF SCIENTIFIC BOARD
Expanded meeting of Scientific Board was held on 27th of November. All department heads and section chiefs of the university were invited to the meeting.
Rector of university Professor Elkhan Huseynov informed Board members about the issues on meeting agenda.
At first, Professor Elkhan Huseynov informed about the discussions held in the meeting dated 23.11.2018 of Rectorate about the issues of execution of “State Program on improving international competitiveness of higher education system in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023” approved by the Order dated November 16, 2018 of President of Azerbaijan Republic. He gave his assignments to proper structure heads for conducting substantial works on organizing mutual international dual diploma programs with prestigious education institutions on required specialties. He notified that the Commission was established under the chairmanship of vice-rector on Teaching organization and Training Technologies docent Natig Talibov.
Afterwards, the issues on agenda were discussed.
Chief of Doctorate and master programs office docent Sabir Khalilov delivered report about the condition of planning and implementing scientific-research works of the Departments of Differential equations and optimization, Azerbaijani and Eastern European nations’ history and Azerbaijan and foreign countries literature, as well as the results of attestation of Master and PhD students in Faculty scientific boards. Head of Teaching-methodical board docent Musa Mustafayev also gave information about results of open lessons in the departments.
Vice-rector on Teaching organization and Training Technologies docent Natig Talibov reported about participation of SSU associates at the trainings held in Applied Social Sciences University of Lithuania Republic within ERASMUS+EQAC project “Establishment and Development of Quality Assurance Centers in Azerbaijani universities”. He said: “We took part in the trainings within this project in Vilnius, Lithuania with a group of workers, from November 4 to 11. The object of the training is getting acquainted with methodology on assessment of higher education in Lithuania, application opportunities of this methodology to Azerbaijani higher education system, establishing Quality Assurance Centers in Azerbaijani universities and adjusting work principles of the centers to international standards. The event went on with the trainings “QPR –Quality process result software” in the University of SMK Social Applied Sciences”.
Scientific secretary Professor Mukhtar Samadov gave information about giving publication right (griffin) to teaching aids. He noted that the teaching aids have been reviewed in sections of Editorial and publication board and Teaching-methodical board of the university; have been recommended to Scientific Board by expert feedback.
The documents of applicant Hasanov Kh.A for getting scientific title of docent on the Department of Biology and its teaching methods were viewed.