Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşımız “Mevlana Mübadilə Proqramı” layihəsi çərçivəsində mühazirə dərslərini tədris edəcək
Əməkdaşımız “Mevlana Mübadilə Proqramı” layihəsi çərçivəsində mühazirə dərslərini tədris edəcək
Hər bir universitetin nailiyyəti onun beynəlxalq əlaqələri ilə ölçülür. Bir sıra beynəlxalq layihələrdə uğurla təmsil olunan Sumqayıt Dövlət Universiteti dünyanın qabaqcıl təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin qurulması və möhkəmləndirilməsi, müəllim və tələbə mobilliyinin təşkil olunması istiqamətlərində mühüm nəticələr əldə edir, öz intellektual potensialı və elmi uğurları ilə  beynəlxalq əlaqələrini gündən-günə daha da genişləndirir. Sumqayıt Dövlət Universiteti xarici ölkə ali məktəbləri ilə yanaşı  respublikamızın universitetləri ilə də sıx əməkdaşlığın yaradılmasına xüsusi diqqət yetirir.
Universitetimizin beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində atdığı növbəti uğurlu addımlardan biri də “Mövlanə Mübadilə Proqramına qoşulmasıdır. Bununla da,  tədris və elm mərkəzimiz  Türk dünyasına qovuşmuş oldu. Qeyd edək ki, Türkiyənin daxili və xarici təhsil müəssisələri arasında tələbə və müəllim mübadiləsini həyata keçirən “Mevlana Değişim Programı” çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Türkiyənin Adıyaman, Çankırı  Karatekin Universiteti, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Universiteti, Necmettin  Erbakan Universiteti, Sakarya Universiteti, Adnan Menderes Universiteti arasında mübadilə protokolları imzalanmışdır. Protokollar çərçivəsində bu il SDU-nun İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi i.f.d. Səadət Hümbətəliyeva proqramda təqaüdlü iştirak etmək hüququ qazanmışdır. Sakarya Universitetindən daxil olan 13960143/310.99/ nömrəli məktuba əsasən Səadət Hümbətəliyeva 15.10.2018–28.10.2018- ci il tarixlərində Sakarya Universitetinə mübadilə proqramına dəvət edilmişdir. Bu müddət ərzində o, mikro- və makroiqtisadiyyat fənləri üzrə “Tələb və təklif”, “Bazar tarazlığı”, “İstehsal xərcləri və mənfəət”, “Makroiqtisadi tarazlıq”, “İşsizlik və inflyasiya”, “İqtisadi artım modelləri” və “İqtisadiyyatın dövlət tənzimlənməsi” mövzularında mühazirə dərslərini tədris edəcək, bunula yanaşı, eyni fənn üzrə seminar dərslərində də iştirak edəcəkdir.
Qeyd edək ki, “Mövlanə” Mübadilə Proqramı Türkiyə Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tərəfindən qurulan və Türkiyə Respublikası tərəfindən maliyyələşdirilən proqramdır. Burada əsas məqsəd yüksəkkeyfiyyətli təhsilin və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsidir.

Home | News | LECTURER OF SSU WILL TEACH LECTURES WITHIN “MEVLANA EXCHANGE PROGRAM”
International relations of every university are the reflection of its achievements. Being successfully represented in several international projects, Sumgayit State University has gained substantial results on establishing and strengthening relations with prestigious educational institutions, on organizing teacher and student mobility. The University is expanding its international relations with its intellectual potential and scientific achievements and places special attention on setting up cooperation not only with foreign universities, but also universities of our Republic.
Joining to “Mevlana Exchange Program” is one of the successful steps by SSU. Exchange protocols have been signed by Sumgayit State University with Adiyaman, Chankiri Karatekin University, Nevshehir Haji Bektash Veli University, Nejmettin Erbakan University, Sakarya University, and Adnan Menderes University of Turkey within “Mevlana Exchange Program”, which is running student and teacher interchange among universities. Within those protocols, senior lecturer of the Department of Economics PhD on economy Saadat Humbataliyeva has gained the right to participate in the program with scholarship this year. According to the letter № 13960143/310.99/ sent by Sakarya University, Saadat Humbataliyeva was invited to that university for exchange program during 15.10.2018-28.10.2018. She will teach lectures on Micro and macroeconomics. The topics will be “Demand and supply”, “Market equilibrium”, “Production expenses and income”, “Macroeconomic equilibrium”, “Unemployment and inflation”, “Economic growth models” and “State regulation of economics”. Mrs. Saadat will also take part at seminar lessons on the same subject.
It should be noted that “Mevlana Exchange Program” is established by Turkey Council of Higher Education and is financed by the Republic of Turkey. The purpose is to adopt high quality education and international experience.