Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Tətbiqi fizika və energetikanın aktual məsələləri−2018” Beynəlxalq elmi-texniki konfransı öz işinə başladı
SDU-da “Tətbiqi fizika və energetikanın aktual məsələləri−2018” Beynəlxalq elmi-texniki konfransı öz işinə başladı
Mayın 24-də  Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş  “Tətbiqi fizika və energetikanın aktual məsələləri − 2018” Beynəlxalq elmi-texniki konfransı öz işinə başladı.
Öncə rektor professor Elxan Hüseynov və konfrans iştirakçıları Fəxri xiyabana gedərək xalqımızın ümummilli lideri, müasir müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad etdilər, məzarı önünə əklil qoydular.
Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi ehtiramla anıldı, məzarı üzərinə tər güllər düzüldü.
Universitetin Akt zalında keçirilən konfransda Kazan Dövlət Energetika Universitetin Elmi İşlər üzrə prorektoru professor Emil Şəmsutdinov, Sankt-Peterburq Politexnik Universitetinin Nəzəri elektrotexnika və elektromexanika kafedrasının müdiri professor Nikolay Korovkin, Özbəkistan  Respublikasının Buxara Tibb Universitetinin  Biofizika və İnformatika kafedrasının müdiri, professor Salim Umarov, Ufa Dövlət Texniki Neft Universitetinin dekanı professor Zuxra Pavlova, Cənubi Koreyanın Çunqbuk Milli Universitetinin professoru Seong-Cho YU, Cheongju Universitetinin professoru Tae Ho Yeom, Rusiya Elmlər Akademiyasının Dağıstan Elmi Mərkəzinin böyük elmi işçisi Adler Həmzətov, Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Materialşünaslıq üzrə Elmi-Praktiki Mərkəzinin laboratoriya müdiri professor Kazimir Yanuşkeviç, Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin professoru İlyas Gimaltdinov, Pskov Dövlət Universitetinin dosenti İvan Bandurin, Gürcüstan Texniki Universitetinin professoru Zurab Adamiya, Sankt-Peterburq Politexnik Universitetinin tədqiqatçısı İvan Nalyetov, o cümlədən ölkəmizdə fəaliyyət göstərən aparıcı universitetlərinin alimləri də iştirak etdilər.
Konfransı Sumqayıt Dövlət Universitetin rektoru, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfdən həmsədri professor Elxan Hüseynov açaraq qonaqları salamladı,  kollektiv adından onlara minnətdarlığını bildirdi. Qeyd etdi ki, son illər universitetimizdə Beynəlxalq, Respublika konfranslar keçirilir, bu da  ikitərəfli münasibətlərimizin müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən təhsil sahəsində uğurla inkişaf edir. Bütün bunlar səmimi münasibətlərimizin bariz göstəricisidir. Rektor onu da qeyd etdi ki, “Tətbiqi fizika və energetikanın aktual məsələləri−2018” Beynəlxalq elmi-texniki konfrans  əlamətdar bir günə təsadüf edir.  2018-ci il mayın 28-də müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublikanın – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyinə həsr olunduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, Azərbaycan bu gün regionda və dünyada geosiyasi mövqeyini xeyli möhkəmləndirib, transmilli, qlobal əhəmiyyətli enerji layihələri sayəsində təhlükəsizlik, sabitlik və inkişaf məkanına çevrilib. Bu gün ölkəmiz nəhəng enerji layihələrinin təşəbbüskarı və fəal iştirakçısıdır. Onların arasında “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi xüsusi yer tutur. Bu, enerji təhlükəsizliyi məsələlərinə Azərbaycanın növbəti töhfəsi olmaqla yanaşı, geniş beynəlxalq əməkdaşlıq məsələlərinin həllinə də öz müsbət təsirini göstərir. Hal-hazırda regionumuzda enerji sahəsindəki perspektivlər ümidvericidir. Təbii ki, bu uğurların təməlində uzaqgörən siyasi xadim, ümummilli lider Heydər Əliyevin misilsiz xidmətləri dayanır. Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə respublikamızın energetika kompleksinin, o cümlədən elektrik enerjisi sisteminin inkişafına xüsusi diqqət yetirib, bu sahədə misilsiz quruculuq işləri görüb. Ulu öndərin müəyyənləşdirdiyi və hazırda Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilən sosial-iqtisadi islahatlar Azərbaycanın güclənməsinə və qüdrətlənməsinə yönəlib. Rektor çıxışında universitetimizə xarici ölkələrdən nüfuzlu mütəxəssislərin cəlb olunmasının energetikanın aktual məsələlərinə öz töhfəsini verəcəyini də vurğuladı.
Beynəlxalq Elmi konfrans çərçivəsində Kazan Dövlət Energetika Universiteti ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında təhsil və elmi-tədqiqat sahələri üzrə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı.
Konfaransda Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı, dosent Tamella Əhmədova “Azərbaycan enerji sisteminin inkişaf perspektivləri və enerji effektliyi məsəslələri”, Kazan Milli Tədqiqat Texniki Universitetinin rektoru Tatarıstan Respublikası Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, professor Albert Gilmutdinov “Лазерные аддитивные технологии. Современное состояние и перспективы”, Milli Aviasiya Akademiyasının Elmi işlər üzrə prorektoru Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, professor Afiq Həsənov, “Fotoelastik effektin xüsusiyyətlərinin bir sıra radiotexniki məsələlərinin həlli ücün tətbiq imkanı”, Sankt-Peterburq Politexnik Universitetinin Nəzəri elektrotexnika və elektromexanika kafedrasının müdiri professor Nikolay Korovkin “Новые подходы к оптимизации статических режимов энергосистем”, Kazan Dövlət Energetika Universitetinin Elmi işlər üzrə prorektoru professor Emil Şəmsutdinov “Казанский государственный энергетический университет как центр технологического развития региона”, Özbəkistan Respublikasının Elmlər Akademiyasının Fizika-Texniki İnistitutunun labaratoriya müdiri professor Amin Saidov “Выращивание твердого раствора (Si2)1-x-y(SiC)x(Sn2)y на Si подложках из жидкой фазы”,  Çunqbuk Milli Universitetinin Fizika departamentinin professoru Seong- ChoYu “The Magnetocaloric Effect on Magnetic Materials”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının müdiri, professor Məhəmmədəli Zərbəliyev “Tallium halkoindianatları və onların ərintiləri əsasında nadir torpaq elementli yarımkeçiricilər”, Belarus Milli Elmlər Akademiyasının  laboratoriya müdiri professor Yanuşkeviç Kazimir İosifoviç “Магнитные полупроводники на основе xалькогенидов 3d-элементов” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Qonaqlar konfransın yüksək səviyyədə təşkili  üçün  yaradılan şəraitə görə rektor professor Elxan Hüseynova dərin təşəkkürlərini bildirdilər və qeyd etdilər ki, belə konfranslar ölkələrimiz arasında dostluq və təhsil sahəsi üzrə əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinə xidmət edir.
Konfrans iştirakçılarına Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələrinin ifalarında xalq mahnıları və “Səma” rəqs qrupunun   hazırladığı dünya xalqlarının milli rəqs nömrələrindən ibarət konsert proqramı təqdim olundu.
Qeyd edək ki, beynəlxalq konfrans öz işini səkkiz bölmə üzrə iki gün ərzində davam etdirəcəkdir. Konfransa 198 tezis qəbul edilmiş və konfrans materialları toplusu şəklində çap olunmuşdur.

Главная страница | Новости | В СГУ начала работу Международная научно-техническая конференция «Актуальные вопросы прикладной физики и энергетики-2018»
Yerləşdirilmə tarixi : 24 Май 2018 17:11
В СГУ начала работу Международная научно-техническая конференция «Актуальные вопросы прикладной физики и энергетики-2018»
24 МАЯ В Сумгаитском государственном университете начала свою работу Международная научно-техническая конференция «Актуальные вопросы прикладной физики и энергетики -2018»,  посвященная 100-летнему юбилею Азербайджанской Демократической Республики.
Перед началом конференции ректор профессор Эльхан Гусейнов и участники конференции почтили память архитектора и строителя современного суверенного государства, общенационального лидера Гейдара Алиева, возложив цветы на могилу на Аллее почетного  захоронения. Участники конференции также почтили  память  выдающегося ученого –офтальмолога академика Зарифы ханум Алиевой, возложив цветы к её могиле.
На конференции, которая была проведена в Актовом зале, участвовали проректор по научной работе Казанского государственного энергетического университета профессор Эмиль Шамсутдинов, зав. кафедрой теоретической электротехники и электромеханики Санкт-Петербургского политехнического университета профессор Николай Коровкин, зав. кафедрой биофизики и информатики Бухарского медицинского университета Республики Узбекстан профессор  Салим Умаров, декан Уфимского государственного нефтяного и технического университета профессор Зухра Павлова, профессор Национального университета Чунквук Южной Кореи Сеонг-Чхо ЙУ,  профессор Университета Чеонгйу Тае Хо Йеом,  ст. научный сотрудник Дагестанского научного центра РАН Адлер Гамзатов,  зав. лабораторией Научно-практического центра по материаловедению Белорусской НАН,  профессор Казимир Янушкевич, профессор Уфимского государственного нефтяного технического университета Ильяс Гималитдинов, доцент Псковского государственного университета Иван Бандурин, профессор Грузинского технического университета Зураб Адамия, исследователь Санкт-Петербургского политехнического университета Иван Налётов, а также ведущие ученые вузов страны.
Конференцию открыл ректор Сумгаитского государственного университета, сопредседатель Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов профессор Эльхан Гусейнов. Он приветствовал гостей и поблагодарил за участие в конференции. Ректор отметил,  что за последние годы в университете проводится множество международных и республиканских научных конференций, которые способствуют двусторонним научным, а также учебным связям. Ректор сказал,  что Международная научно-техническая конференция «Актуальные вопросы прикладной физики и энергетики-2018» проводится в знаменательное время для Азербайджана. 28 мая 2018 года страна отмечает 100-летие со дня создания первой парламентской республики на мусульманском Востоке –Азербайджанской Демократической Республики. Профессор Эльхан Гусейнов также  подчеркнул,  что сегодня Азербайджан значительно укрепил свою геополитическую позицию, как в регионе, так и в мире. В результате транснациональных энергетических проектов глобального значения республика  стала пространством безопасности, стабильности и развития. Сегодня наша страна инициатор крупных энергетических проектов и их активный участник. Среди них  «Южных газовый коридор» занимает особое место. Этот проект, являясь очередным вкладом Азербайджана в энергетическую безопасность, положительно  влияет и на решение вопросов международного сотрудничества. Естественно, что в основе этих успехов лежат неоценимые заслуги общенационального лидера Гейдара Алиева. За всё время руководства страной он уделял огромное внимание энергетическому комплексу республики, в том числе, развитию системы электрической энергии. Намеченные общенациональным лидером Гейдаром Алиевым социально-экономические реформы успешно осуществляются Президентом Ильхамом Алиевым и направлены на укрепление  мощи страны.
Ректор профессор Эльхан Гусейнов отметил,  что привлечение к работе конференции авторитетных специалистов из зарубежных стран внесет свой вклад в дело решения актуальных вопросов энергетики. Он пожелал участникам успехов в работе.
В рамках Международной научно-технической конференции между Казанским государственным энергетическим и Сумгаитским государственным университетами был подписан договор о взаимном сотрудничестве в области образования и научно-исследовательских работ.
На конференции выступили: декан факультета физики и электроэнергетики доцент Тамелла Ахмедова с докладом «Вопросы энергетической эффективности и перспективы развития энергетической системы», ректор Казанского национального исследовательского технического университета,  действительный член АН Татарской Республики профессор Альберт Гульметдинов – «Лазерные аддитивные технологии. Современное состояние и перспективы»,  проректор по научной работе Национальной авиационной академии,  член-корр. НАНА профессор Афиг Гасанов – «Возможность применения особенностей фотоэластического эффекта для решения ряда радиотехнических вопросов»,  зав. кафедрой теоретической электротехники и электромеханики Санкт –Петербургского политического университета профессор Николай Коровкин - «Новые подходы к оптимизации статических режимов энергосистем»,  проректор по научной работе Казанского государственного энергетического университета,  профессор Эмиль Шамсутдинов – «Казанский государственный энергетический университет как центр технологического развития региона»,  зав. лабораторией Физико-технического института АН Узбекской Республики,  профессор Амин Саидов – «Выращивание твёрдых растворов  (Si2)1-x-y(SiC)x(Sn2)y на Si подложках из жидкой фазы», профессор Департамента физики Национального университета Чюнгбук Сеонг–Чхо ЙУ “The Magnetocaloric Effect on Magnetic Materials”,  зав. кафедрой твердых тел и полупроводников СГУ,  профессор Мамедали Зарбалиев –«Проводники с редкоземельными элементами на основе таллиум халькоиндиатов и их сплавов», зав. лабораторией Белорусской НАН, профессор Казимир Янушкевич – «Магнитные полупроводники на основе халькогенидов 3д-элементов».
Гости выразили благодарность ректору профессору Эльхану Гусейнову за созданные условия и хорошую организацию конференции. Они отметили,  что подобные конференции служат укреплению научных,  образовательных и дружеских связей между странами.
Участники конференции прослушали народные песни и посмотрели танцы народом мира в исполнении танцевальной группы «Сяма» Сумгаитского государственного университета.
Следует отметить,  что конференция продолжит свою работу в секциях в течение 2-ух дней. На конференцию поступило 198 тезисов,  которые изданы в виде сборника.