Əsas səhifə | Xəbərlər | “Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin ermənilərə “Aprel mesajı” mövzusunda esse-yazı müsabiqəsinin təqdimatı keçirildi
“Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin ermənilərə “Aprel mesajı” mövzusunda esse-yazı müsabiqəsinin təqdimatı keçirildi
Mayın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Media və Təhsil  İnnovasiyaları Mərkəzi İctimai Birliyi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə yardımı ilə  “Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin ermənilərə “Aprel mesajı” mövzusunda esse-yazı müsabiqəsinin təqdimatı keçirildi.
Əvvəlcə torpaqlarımızın azadlığı və bütövlüyü uğrunda şəhid olan Vətən övladlarının, o cümlədən Aprel döyüşləri şəhidlərinin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Təqdimatda Media və Təhsil  İnnovasiyaları Mərkəzi İctimai Birliyinin sədri Səidə Hüseynova çıxış edərək millətimizə şərəf, ordumuza qürur verən Aprel döyüşlərinin  tarixi mahiyətindən söz açdı, qələbəyə gedən yolda prezident,  Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ordu quruculuğuna xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşdğını və həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərə böyük qayıdışın əsasının qoyduğunu diqqətə çatdırdı. Səidə Hüseynova onu da bildirdi ki, esse-yazı müsabiqəsinin keçirilməsində məqsəd Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 2016-cı ilin aprel ayında apardığı uğurlu hərbi əməliyyatlar və ermənilər üzərində qazanılmış hərbi psixoloji və mənəvi uğurları müsabiqə vasitəsilə təbliğ etməkdir.
Birliyin İdarə Heyətinin üzvü Taleh Əliyev və layihənin eksperti İlham İsmayıl çıxış edərək müsabiqənin əhəmiyyətindən  bəhs etdilər. Bildirdilər ki, Azərbaycan Ordusunun parlaq tarixi qələbələrindən olan şanlı Aprel döyüşlərindən iki il ötür. Aprel hadisələri Azərbaycan xalqının həmrəyliyini nümayiş etdirdi. Siyasi mövqeyindən, sosial durumundan, maddi vəziyyətindən, əqidəsindən asılı olmayaraq, hər bir kəs öz vətəndaşlıq mövqeyini göstərdi. “Aprel mesajı” mövzusunda keçirilən esse müsabiqəsin də də hər bir tələbə öz mövqeyini göstərərək vətənə olan sevgisini bir daha nümayiş etdirmiş olacaq.
Qeyd edək ki, müsabiqə Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri arasında aparılacaq. Təqdim olunacaq esselər sayt və sosial şəbəkələr vasitəsilə yayımlanacaq və kitab şəklində nəşr ediləcək. Sonda qaliblərə diplom və qiymətli hədiyyələr, fəxri fərman təqdim olunacaq.

On May 23, the presentation of essay competition on “April message” by Azerbaijani Armed Forces to Armenians” was held at Sumgayit State University by financial assistance of Public Union of Media and Education Innovations Centre and Council on State Support to Non-Governmental Organizations under the President of Azerbaijan Republic.
At first, the martyrs of April fights were commemorated with a minute of silence.
Chairwoman of Public Union of Media and Education Innovations Centre Saida Huseynova delivered speech and spoke about historical significance of April fights which are the honor and proud of our nation and army. She emphasized that Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev has always paid special attention to army building and caused the great return to liberated territories. Saida Huseynova notified that the purpose of holding the essay competition is to promote successful military operations conducted by Azerbaijani Armed Forces on April, 2016 and military, psychological and moral achievements gained against Armenians.
The member of Managerial Staff of the Union Taleh Aliyev and the project expert Ilham Ismayil pointed out the importance of the contest. 2 years have passed since the April fights which are among glorious historical victories of Azerbaijani Armed Forces. These fights demonstrated solidarity of Azerbaijani people. Everyone expressed own attitude to this event regardless of their political and social status, financial condition and belief. Every student will express his attitude and demonstrate the love to motherland in this essay competition held on “April message”.
It should be noted that the competition will be held among students of Baku State University, Azerbaijan State Pedagogical University and Sumgayit State University. Presented essays will be broadcasted via sites and social networks, as well as will be published as a book. At the end, the winners will be awarded with diplomas and presents.