Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycanın görkəmli yazıçısı Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş tələbə konfransı keçirildi
Azərbaycanın görkəmli yazıçısı Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş tələbə konfransı keçirildi
Mayın 2 -də Filologiya fakültəsinin Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasında Azərbaycan romantik ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük türkoloq, yazıçı Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş tələbə konfransı keçirildi.
Konfransda Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, dekan müavini Zöhrə Qafarova, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Aftandil Məmmədov, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri filologia üzrə fəlsəfə doktoru Böyükxanım Eminli, baş laborant Mətanət Ağasıyeva və tələbələr iştirak etdilər. Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının dosenti Törə Məmmədova Cavid yaradıcılığının əhəmiyyətini vurğulayaraq həm dövlət, həm universitet səviyyəsində Cavid yaradıcılığına diqqəti önə çəkdi. İştirakçılara öz təşəkkürünü bildirərək konfransın proqramı haqqında məlumat verdi.
Fakültənin müxtəlif qruplar üzrə tələbələri Samirə Məmmədova, Nurayə İsayeva, Cahan Sevdimalıyeva, İlahə İsazadə, Zəhra Həşimova, Minə Səfixanova, Günay Əkbərova, Saməddin Qənbərov H.Cavid yaradıcılığına nəzər salaraq “H.Cavid yaradıcılığında türkçülük”, “Peyğəmbər” əsərinin ideya-məzmun xüsusiyyətləri”, “Afət” əsərində Afət və Ərtoğrul obrazları”, “Maral” əsərində qadın taleyi”, “Səyavuş” əsərində müəllif ideyasının bədii təcəssümü”, “İblis” əsərində demonizm problemi” adlı məruzələrlə çıxış etdilər. Əvvəlcədən müəyyənləşdirilmiş münsiflər heyəti konfransın ən yaxşı iki məruzəçisini seçdi. Tələbələr hədiyyə və Filologiya fakültəsinin təşəkkürnamələri ilə təltif olundular. Konfransa şair professor Rafiq Yusifoğlu yekun vuraraq tələbələri təbrik etdi, onların əməyini yüksək qiymətləndirərək bir sıra dəyərli tövsiyələrini verdi. Belə konfransların tələbə yaradıcılığına böyük stimul verdiyini qeyd etdi.

Home | News | STUDENT CONFERENCE DEDICATED TO LIFE AND CREATIONS OF HUSEYN JAVID, AN OUTSTANDING WRITER OF AZERBAIJAN
Yerləşdirilmə tarixi : 02 May 2018 17:36
STUDENT CONFERENCE DEDICATED TO LIFE AND CREATIONS OF HUSEYN JAVID, AN OUTSTANDING WRITER OF AZERBAIJAN
On May 2, the student conference was held, dedicated to the life and creativity of outstanding representative of Azerbaijani romantic literature, great turkologist, writer Huseyn Javid in the Department of Azerbaijani and foreign countries literature of Faculty of Philology.
The dean of the Faculty of Philology Sevinj Hamzayeva , deputy dean Zohra Gafarova, head of the Department of Azerbaijani and foreign countries literature Professor Aftandil Mammadov, head of the Department of Azerbaijani language and its teaching methods PhD in philology Boyukkhanim Eminli, senior laboratory worker Matanat Aghasiyeva and students participated in the conference. By opening the event, the docent of Department of Azerbaijani and foreign countries literature Tora Mammadova emphasized the significance of Javid’s creativity and the state attention to his creations. She expressed her gratitude to participants and gave information about conference program.
The following students from the different groups of the Faculty delivered presentations: Samira Mammadova, Nuraya Isayeva, Jahan Sevdimaliyeva, Ilaha Isazade, Zahra Hashimova, Mina Safikhanova, Gunay Akbarova and Samaddin Ganbarov – “Turkism in H.Javid’s creativity”, “Ideological contents of the “Prophet”, “The characters of Afat and Artoghrul in “Afat”, “Woman destiny in “Maral”, “Artistic picture of the idea of the author in “Sayavush”, “The problem of demonism in “Iblis”. The predefined jury chose the best 2 speakers of the conference. The students were awarded with presents and the Faculty expressed the gratitude to them. The conference was concluded by poet, Professor Rafig Yusifoglu; he congratulated the students, appreciated their works and gave his recommendations. He noted that this kind of conferences stimulates the creativity of students.