Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız İnklüziv təhsilə həsr edilmiş Beynəlxalq konfransda
Fevralın 12-dən 14-dək Dünya Əngəllilər Vəqfi (WDU), Azərbaycan Əlil Təşkilatları İttifaqı və Müstəqil Həyat İnkişaf və Dəstək Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “İnklüziv ali təhsil: beynəlxalq trendlər və UNEC təcrübəsi” mövzusunda Beynəlxalq konfrans keçirildi. Konfrans 2 günlük təlimlərlə işini davam etdirdi. Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Zayed sosial milli müdafiə təşkilatının tədris sektorunun baş təlimçiləri Şarov Kiqan və Tina Merk, “Müstəqil həyat” ictimai birliyinin sədri Aydın Xəlilov, UNEC kitabxanasının baş biblioqrafı Arzu Məmmədli, UNEC-in Menecment kafedrasının müəllimi Şəhla Qəhrəmanova, “Loqos” psixoloji mərkəzin psixoloqu Rafiq Allahverdiyev  inklüziv təhsil və əlilliyi olan tələbələrin məşğulluğu ilə bağlı məlumat verdilər.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Unversitetini Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Samirə Məmmədova, Xarici dillər kafedrasının baş müəllimi Təranə Quliyeva təmsil etdilər. Qeyd edək ki, Təranə Quliyeva SDU-da Əlilliyi olan tələbələr üçün  Mərkəzin koordinatorudur.
Məlumat üçün bildirək ki, ölkədə təhsilin inkişafına görə dövlət strategiyasından irəli gələn xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar üçün inklüziv təhsil modelinin yaradılması ilə bağlı ardıcıl işlər görülür. Bununla bağlı hüquqi baza yaradılmışdır. Azərbaycan əhalisinin 6 faizini fiziki məhdudiyyətlilər təşkil edir. Azərbaycan 85 ölkənin daxil olduğu Dünya Əlillər Vəqfinin üzvüdür. 2018-2024-cü illər üçün Azərbaycanda sağlamlıq imkanları məhdud şəxslər üçün inklüziv təhsil barədə dövlət proqramı qəbul olunmuşdur.

Главная страница | Новости | Сотрудники университета приняли участие на конференции, посвященной инклюзивному образованию
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Февраль 2018 13:12
Сотрудники университета приняли участие на конференции, посвященной инклюзивному образованию
С 12 по 14 февраля в Азербайджанском государственном экономическом университете при организационной поддержке Всемирного союза инвалидов (ÜDV), Союза инвалидных обществ Азербайджана, центра развития и поддержки самостоятельной жизни была проведена Международная конференция «Инклюзивное высшее образование: международные тренды и опыт UNEC» Конференция продолжалась 2 дня в виде семинаров. С информацией об инклюзивном образовании и занятости студентов с ограниченными возможностями выступили ст. инструкторы образовательного сектора Национальной организация социальной защиты Зайед ОАЭ Шарон Киган и Тина Мерк, председатель общественного объединения «Самостоятельная жизнь» Айдын Халилов,  ст.библиограф библиотеки UNEC Арзу Мамедли,  преподаватель кафедры менеджмента  UNEC  Шахла Гахраманова, психолог психологического центра «Логос» Рафиг Аллахвердиев.
На конференции участвовали зав. Отделом международного сотрудничества Самира Мамедова и ст. преподаватель кафедры иностранных языков, координатор центра студентов с ограниченными возможностями СГУ Тарана Гулиева.
Следует отметить,  что в республике проводится большая работа по созданию инклюзивной модели образования для лиц, нуждающихся в особой заботе. В связи с этим создана юридическая база. 6 % населения Азербайджана составляют люди с ограниченными возможностями. Азербайджан входит во Всемирный союз инвалидов, членами которой являются 85 стран  мира. В нашей стране принята Государственная программа по инклюзивному образованию для лиц с ограниченными возможностями на 2018-2024-ые годы.