Əsas səhifə | Xəbərlər | İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində bilik yarışı keçirildi
Dekabrın 21-də İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 2-ci kurs tələbələri arasında Karusel üsulu ilə bilik yarışı keçirildi.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirildikdən  sonra  tədbiri  Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov açaraq qeyd etdi ki,  Sumqayıt Dövlət Universiteti  yeni inkişaf mərhələsini şərəflə addımlayır.  Qətiyyətlə deyə bilərəm ki, universitetimizin keçdiyi yol zəngin maarifçilik ənənələrinə malik olan Azərbaycan ali təhsil sisteminin yeni inkişaf tarixidir. Sumqayıt Dövlət Universiteti inkişafı ilə yanaşı, milli şüurun formalaşmasında, gənclərin vətənpərvər ruhda  tərbiyə olunmasında,  peşəkar kadrlar hazırlanmasında mühüm xidmətlər göstərir. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetinin məzunları öz ixtisaslarını bilməklə yanaşı dövlətçilik təfəkkürü və Azərbaycançılıq məfkurəsi ilə zənginləşmiş yeni nəsildir.
Prorektor  ölkə başçısının  “Azərbaycan gəncliyi 2017–2021-ci illərdə” Dövlət Proqramının əhəmiyyətindən söz açaraq bildirdi ki,  Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən yeni imzalanmış Dövlət proqramı sənədi də “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası əsasında  hazırlanıb. Dövlət Proqramının qəbul edilməsi Ulu öndər Heydər Əliyevin təməlini qoyduğu gənclər siyasətinin daha bir uğurudur. Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin respublikamızda təhsilin inkişafı və insan kapitalının formalaşdırılması sahəsində müəyyənləşdirdiyi tədbirlərə uyğun olaraq  universitetimizdə genişmiqyaslı layihələr həyata keçirilir. Bugünkü bilik yarışının keçirilməsində də məqsəd gənclərin asudə vaxtlarını səmərəli təşkil etmək, intellektual səviyyəsini, dünya görüşünü, zehni inkişafını stimullaşdırmaq, onlar arasında bilik və elmin nüfuzunu artırmaq, iqtisadiyyatımızı daha da dərindən öyrənməkdən ibarət olduğunu diqqətə çatdırdı.
Bilik yarışında  4 komanda Mühasiblər, Biznesmenlər, İqtisadçılar, Marketoloqlar komandaları biliklərini sınadılar, Mühasiblərlər komandası qalib gəldi. Qeyd edək ki, ev tapşırıqları bölməsində tələbələr onlara verilən mövzuları prezentasiyalar şəklində təqdim etdilər.
Qalib gələn komandanı İqtisadiyyat və İdarəetmə fakültəsinin dekanı dosent  Aynurə  Yəhyayeva təbrik edərək bu tip yarışların tələbələr üçün vacib olduğunu  və gələcəkdə də silsiləli şəkildə keçiriləcəyini qeyd etdi.  Universitetdə tələbələrin hərtərəfli  inkişafı üçün yaradılan  şəraitə görə rektor professor Elxan Hüseynova təşəkkürünü  bildirdi.

Главная страница | Новости | На факультете Экономики и управления проведена интеллектуальная игра
21 декабря при организационной поддержке факультета экономики и управления была проведена интеллектуальная игра карусельным методом среди студентов II курса.
Прозвучал Государственный Гимн АР. Мероприятие открыл проректор по гуманитарным вопросам доцент Рамиз Гусейнов. Он сказал, что Сумгаитский государственный университет проводит большую работу по воспитанию и формированию у молодежи национального самосознания,  любви к Родине. В вузе ведётся подготовка высококвалифицированных профессиональных кадров. Сегодня выпускники СГУ-это поколение,  которое наряду с профессионализмом имеет обширные знания и в других областях.
Проректор отметил, что Государственная Программа  «Азербайджанская молодежь в 2017-2021-ые гг.»  имеет очень большое  значение для всестороннего развития молодого поколения республики.
Программа «Азербайджан 2020: взгляд в будущее», подписанная Президентом страны,  тоже основана на концепции развития и является продолжением молодежной политики, основы которой заложил общенациональный лидер Гейдар Алиев. Согласно мерам по развитию образования и формированию человеческого капитала, в нашем университете осуществляются широкомасштабные проекты. Интеллектуальная игра, проводится сегодня с целью организации досуга студентов, повышению их интеллектуального уровня и кругозора, более глубокого изучения актуальных вопросов экономики.
В интеллектуальной игре участвовали 4 команды, условно представляющие бухгалтеров,  бизнесменов,  экономистов и маркетологов. Победила команда бухгалтеров. Следует отметить,  что домашнее задание участники игры представили в виде презентаций.
Победителей игры поздравила декан факультета доцент АйнураЯхъяева. Она сказала,  что такие  интеллектуальные  игры очень важны для развития знаний студентов и будут продолжены в дальнейшем. Она поблагодарила ректора университета профессора Эльхана Гусейнова за условия,  созданные для образования и развития студентов.