Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş elmi-praktiki konfrans keçirildi
SDU-da Ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş elmi-praktiki konfrans keçirildi
Bu günlər ölkəmizin hər yerində xalqımızın dahi oğlu,  əvəzsiz dövlət xadimi müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu Heydər Əliyev əbədi sevgi və sonsuz ehtiramla anılmaqdadır. Dekabrın 12-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Ulu öndər Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş elmi-praktiki konfrans keçirildi. Öncə  universitetin kollektivi Ulu Öndərin adını daşıyan parkda Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət etdi, önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər. Sonra tədbir universitetin Akt zalında davam etdi.
Müasir Azərbaycanın qurucusu Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilər.
Konfransı giriş sözü ilə açan universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısındakı tarixi xidmətlərindən, çoxşaxəli ictimai-siyasi fəaliyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, Ümummilli lideri Heydər Əliyev xalqımızın böyük şəxsiyyətlərdən biridir. Böyük siyasi xadim, zəngin biliyə, geniş dünyagörüşünə, yüksək intellektə malik, vətənpərvər şəxsiyyət olan ulu öndər Heydər Əliyev daim öz xalqına və dövlətinə sədaqətlə xidmət göstərib, ömrünü  xalqımızın firavan gələcəyinə həsr edib. Qədirbilən xalqımız Ulu Öndərin tarixi xidmətlərini heç zaman unutmayacaq, onun əziz xatirəsini daim uca tutacaq. Rektor onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasında elmin və təhsilin inkişafı Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. 1993-cü il Azərbaycan tarixində, müstəqil dövlətçilik tariximizdə, respublikamızın ictimai-siyasi fikir tarixində dönüş ili kimi yadda qalmışdır. Məhz Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı ziyalıya, alimə və elmə hörməti də geri qaytardı. Əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dayanıqlı inkişaf siyasəti bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir.  Möhtərəm Prezidentimizin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın qazandığı möhtəşəm uğurlar ulu öndər Heydər Əliyevin müəllifi olduğu dinamik inkişaf strategiyasının bəhrəsidir. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə bir sıra irimiqyaslı, möhtəşəm layihələr reallaşdırılır.Müstəqil Azərbaycan dövləti milli – mənəvi dəyərlərlə bəşəri idealların vəhdəti işığında daha böyük gələcəyə doğru inamla irəliləyir.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev  “Heydər xalq, xalq Heydər birliyi əbədidir”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Elmar Xəlilov “Heydər Əliyev kursunun davamı bizi xoşbəxt gələcəyə aparır”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Əli Miriyev “Heydər Əliyev Azərbaycançılıq ideologiyasının banisidir”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin V kurs tələbəsi Toğrul Əlizadə “Heydər Əliyev və Azərbaycan təhsili” mövzularında məruzə ilə çıxış edərək Dahi Öndərin xilaskarlıq missiyasından, Azərbaycan xalqı və dövləti naminə misilsiz xidmətlərindən, təhsilin inkişafına, gənc nəslə qayğısından danışdılar və Azərbaycan xalqının hələ neçə-neçə nəsli bu böyük məktəbdən, ulu öndər Heydər Əliyevin zəngin siyasi irsindən ölkəmizin inkişafı, xalqımızın rifahı naminə faydalanacaqlarını bildirdilər. Bu gün ümummilli liderin şah əsəri olan müstəqil Azərbaycan Respublikası etibarlı əllərdədir, davamlı və dinamik inkişaf tempinə malik olduğunu vurğuladılar.
Konfransda tələbələrin ifalarında Ümummilli lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş  şeirlər səsləndirildi.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялась научно-практическая конференция, посвященная Дню памяти общенационального лидера Гейдара Алиева
Yerləşdirilmə tarixi : 12 Декабрь 2017 15:24
В СГУ состоялась научно-практическая конференция, посвященная Дню памяти общенационального лидера Гейдара Алиева
Эльхан Гусейнов: Суверенная Азербайджанская Республика уверенно вступает в будущее, в свете единства национально – нравственных ценностей и общечеловеческих идей
В эти дни в каждом уголке нашей страны с любовью и глубоким почтением вспоминают великого сына азербайджанского народа, основателя современного Азербайджана Гейдара Алиева.
12 декабря в Сумгаитском государственном университете была проведена научно-практическая конференция, посвященная Дню памяти общенационального лидера Гейдара Алиева.
Перед началом конференции коллектив университета посетил парк им. Гейдара Алиева и почтил его память, возложив цветы к его памятнику.
Конференция началась в Актовом зале университета. Участники конференции почтили память общенационального лидера минутой молчания.
Конференцию со вступительным словом открыл ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он рассказал о заслугах Гейдара  Алиева перед азербайджанским народом и его многогранной общественно-политической деятельности. Было отмечено,  что создатель современного Азербайджана Гейдар Алиев,  обладающий  высоким интеллектом, глубокими знаниями и бесконечно преданный азербайджанскому народу, всегда верно служил  родине и своему народу,  посвятив этому всю свою жизнь. Наш народ никогда не забудет заслуг общенационального лидера, и всегда с почтением будет относиться к его светлой памяти.
Ректор подчеркнул,  что развитие науки и образования в  нашей стране тоже  связано с имением Гейдара Алиева  1993-ий год стал поворотным и истории государственности и общественно-политической жизни суверенного Азербайджана. Именно с возвращения к власти Гейдара Алиева науке и  образованию в стране стали уделять особое внимание.
Политика устойчивого развития,  которая была начата общенациональным лидером, в настоящее время успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым. Успехи,  достигнутые под руководством Президента страны – плоды стратегии динамического развития,  которое было начато Гейдаром Алиевым.  Под руководством Первого вице-президента Мехрибан ханум Алиевой осуществлён ряд широкомасштабных важных проектов.
Суверенная Азербайджанская Республика  уверенно вступает в будущее,  в свете единства национально нравственных ценностей и общечеловеческих идей.
Выступили: декан факультета Истории и географии профессор Адиль Бахшалиев с докладом «Единство народа и Гейдара Алиева вечно», доц. кафедры истории Азербайджана и Восточной Европы Эльмар Халилов – «Продолжение курса Гейдара Алиева ведёт нас к счастливому будущему»,  студент II факультета Истории и географии Али Миралиев–«Гейдар Алиев–основоположник идеологии азербайджанства», студент V курса факультета Истории и географии Тогрул Ализаде - «Гейдар Алиев и образование в Азербайджане».
Докладчики рассказали о спасительной миссии общенационального лидера,  о его безграничных заслугах перед азербайджанским народом, заботе о воспитании и образовании молодежи,  богатом политическом наследии. Было подчеркнуто, что современной Азербайджан, созданный Гейдаром Алиевым,  находится  в  надежных руках.