Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdə “Müasir proqram sistemlərinin tədris prosesinə tətbiqi və yeni avtomatlaşdırılmış proqram sistemlərinin işlənməsi” mövzusunda təqdimat keçirildi
Universitetdə “Müasir proqram sistemlərinin tədris prosesinə tətbiqi və yeni avtomatlaşdırılmış proqram sistemlərinin işlənməsi” mövzusunda təqdimat keçirildi
Müasir dövrdə İKT-nin inkişaf etdirilməsi hər bir ölkənin intellektual və elmi potensialının vacib göstəricilərindən biridir və bu prosesin zəruriliyi indiki qloballaşma dövründə daha çox hiss olunur. Texnologiyaların sürətli inkişafı və yayılması bəşəriyyətin inkişafı üçün geniş imkanlar yaradır.Hal-hazırda respublikamızda bütün sahələrdə olduğu kimi təhsil sistemində də mütəxəssislərin informasiya və kommunikasiya texnologiyaları (İKT) ilə işləmək və onlardan düzgün istifadə etmək bacarığına böyük önəm verilir. SDU-nun  Texnologiyalar Parkının yaradılması istiqamətində mühüm işlər görülmüşdür. Texnoparkın layihəsi işlənmiş, onun tikintisi üçün ərazi ayrılmışdır. Texnoparkın tərkibində İnformasiya texnologiyaları şöbələrinin  yaradılması nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə noyabrın 11-də Mühəndislik fakültəsinin İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının laboratoriyasında “Müasir proqram sistemlərinin tədris prosesinə tətbiqi və yeni avtomatlaşdırılmış proqram sistemlərinin işlənməsi” mövzusunda təqdimat keçirildi.
Təqdimatda rektor, prorektor, dekan, müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Kafedrada yerinə yetirilmiş işlər və yeniliklər haqqında İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının müdiri, texnika elmlər doktoru professor Aqil Hüseynov məlumat verdi. Bildirdi ki, universitetimizdə tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində bir sıra məqsədyönlü işlər aparılır, universitet rəhbərliyinin dəstəyi ilə yeni vəsaitlərin tədris prosesinə tətbiqi istiqamətində mühüm işlər görülür. Bir çox laboratoriyalar yeni avadanlıqlarla təchiz olunub. O cümlədən İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasında da son dövrlər bir sıra uğurlu layihələr gerçəkləşir. Beləki, kafedraya yeni avadanlıqlar verilmiş, laboratoriyada monitorlar quraşdırılmış,  kompüterlər və monitorlar arasında lokal şəbəkə yaradılmışdır. Bu da tələbələrin yerinə yetirdikləri laboratoriya işlərinə müəllimlərin vizual olaraq nəzarət etməsinə şərait yaradır.Təqdimatda həmçinin laboratoriyada  istifadə olunmuş müasir proqram paketlərinin tədris prosesinə  tətbiqi, tələbələrin onlardan istifadə bacarığının formalaşdırılması metodikası geniş müzakirə edildi. Həmçinin kafedranın əməkdaşları tərəfindən işlənib hazırlanmış kafedralarda dərs yükünün bölüşdürülməsi proqram paketinin təqdimatına baxıldı.
Proqram paketi haqqında kafedranın dosenti Şəfahət Rəhimov ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, hazırlanmış proqram sisteminin tətbiqi ilə müəllimlər arasında dərs bölgüsü avtomatik aparılır və təhsillə bağlı digər formaların alınması yerinə yetirilir. Bu proqramı Ali təhsil sistemində fəaliyyət göstərən bütün kafedraların dərs yükünün bölüşdürülməsi prosesinə tətbiq etmək mümkündür. Hal-hazırda bu istiqamətdə işlər davam edir.
Təqdim olunan layihə ilə bağlı universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov yeni yaradılan sistemin əhəmiyyətindən məmnunluğunu ifadə etdi, bildirdi ki, sürətlə modernləşən Azərbaycan Respublikasında təhsil sisteminin insan kapitalının inkişafı çağırışlarına cavab verməsi istiqamətində yeni addımlar atılır. Təhsilin normativ hüquqi bazası təkmilləşdirilmiş, maddi-texniki təminatı istiqamətində Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamları əsasında təhsil müəssisələrində, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetində geniş tədbirlər həyata keçirilir.Bu gün qabaqcıl təlim-texnoloji komplekslərdən, xüsusi olaraq informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) imkanlarından təlim prosesində istifadə olunması, təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsində mühüm amildir. Bu nöqteyi nəzərdən elektron tədris sistemlərinin effektivliyinin artırılması, təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə müsbət təsir edir. Bu baxımdan da yeni proqram sistemlərinin tədris prosesinə tətbiqi tələbələrin biliklərinin daha da artırılmasına geniş imkanlar açır.

Home | News | Presentation Was Held on “Application of Modern Software Systems to the Educational Process and Development of New Automated Software Systems”
Yerləşdirilmə tarixi : 13 November 2017 16:55
Presentation Was Held on “Application of Modern Software Systems to the Educational Process and Development of New Automated Software Systems”
Nowadays, improvement of ICT is one of important indicators of a country’s intellectual and scientific potential. Rapid development and spread of technologies create great opportunities for mankind. At the present, specialists’ abilities and work with information and communication technologies in educational field is highly appreciated. Significant work has been done for establishment of SSU Technologies Park. The project of technonpark is prepared and territory is allocated for its building. It is planned to set information technologies departments within the technopark. With this aim on November 11, in the laboratory of Information technologies and programming department of Engineering faculty a presentation was held on “Application of modern software systems to the educational process and development of new automated software systems”.
Rector, vice-rectors, dean, teachers and students attended the presentation.
Professor Aqil Huseynov, head of information technologies and programming department, doctor of technical sciences gave information about innovations and work done in the department. He noted that several laboratories are provided with new equipment. Also, successful projects have been implemented in the department recently. New equipment has been introduced to the department, monitors have been installed in the laboratory and local network has been set up between computers and monitors. It gives a chance to teachers visually monitor students’ laboratory works. Moreover, application of modern software packages used in laboratory to educational process and methodology of teaching students how to use them were discussed. Attendees watched the presentation of software package for classroom workload distribution prepared by co-workers of the department.
Shafahat Rahimov, docent of the department gave detailed information about software package. He noted that as the software package is applied class distribution is conducted automatically. It is possible to apply the program to distribution of class workload of all departments functioning in high education system.
In his speech, Rector Elkhan Huseynov focused on the newly created system’s significance and expressed his satisfaction. He said that regulatory legal base of education has been improved and extensive activities are carried out in high schools, as well as in SSU in terms of material technical support according to President Ilham Aliyev’s orders. Today, use of advanced training-technological complexes, especially use of ICT in educational process is main factors for improvement of quality of education.