Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşımız “ Mövlana Mübadilə Proqramı”nın sertifikatı ilə təltif olundu
Elektron informasiya vasitələrinin imkanlarının genişlənməsi, virtual dünyaya çıxış, mədəniyyətlərin bir-birinə təsiri fonunda beynəlxalq əlaqələrin genişlənməsi Sumqayıt Dövlət Universitetinin də mədəni və ictimai həyatına təsirsiz ötüşmür. Elmin rolunun cəmiyyətin həyatında mühüm  amil kimi dəyərləndirən  universitet rəhbərliyi Azərbaycan elminin beynəlxalq elm məkanına inteqrasiyası üçün dünya ölkələrinin bir çox universitetləri  ilə əməkdaşlıq etməkdədir. Bu  əməkdaşlığın davamı olaraq Sumqayıt Dövlət Universitetinin Türkiyənin daxili və xarici təhsil müəssisələri arasında tələbə və müəllim mübadiləsini həyata keçirən “Mövlanə Mübadilə Proqramı”na qoşulmasıdır.
Filologiya fakültəsinin  Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi İlahə Musayeva “Mövlanə  Mübadilə Proqramı” nda iştirak etmək hüququ qazanaraq Türkiyənin Aydın şəhərində yerləşən Adnan Menderes  Universitetinə təcrübə mübadiləsinə dəvət olunmuşdur.Gənc alim 16-29 oktyabr tarixlərində proqrama qatılaraq “Oğuz qrupu türk dillərinin söz varlığında düyün töreni ile ilgili sözcükler”, “Türk halklarında isim koyma törenleri”, “ Türk kökenli kelimelerin dünya dillerinde tezahürü”, və s. mövzularda altı dərs  və “Ortaq türk dili problemi”  mövzusunda geniş seminar keçirmişdir. Seminar  çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin bütün fakültələrinin bukletlərini Beynəlxalq şöbəyə , Tələbə Elmi Cəmiyyətinin və Filologiya fakültəsinin tanıtım çarxını Fen Edəbiyat fakültəsinin rəhbərliyinə təqdim etmiş, təmsil etdiyi universitetin tədris prossesi, elmi tədqiqat işlərinin aparılması və fəaliyyət istiqaməti haqqında məlumat vermişdir.Həmçinin Adnan Menderes Universitetinin Fen Edebiyat fakültəsində tədris olunan bir neçə dərslərin dinləyicisi olmuş, Dos. Dr Hasan Gültekin, Dos. Dr. Yasemin Mumcu, Dos. Dr Caner Işık, Yrd.Dos. Dr. Berna Akyüz Sizgen, Arş. Gör. Mükerrem Kurum və s. müəllim və professor heyəti ilə tanış olmuş, Prof.Dr.Ahmet Nahmedov vəYrd.Doç.Dr Ali İhsan Yapıcı ilə mühazirələri paylaşmışdır. Əməkdaşımız səfər çərçivəsində universitet tələbələrinin hazırladığı layihələrlə tanış olmuş, “İnsan Hak ve Hürriyyetləri”, “Akademik Düşünce ve Eğitim Medeniyyet”,  “Folklor”, “ Sosyolojik Açıklamalar”, “Engelsiz  Yaşam”, “Uluslararası  Öğrenci Topluluğu”və s. Tələbə Birliklərinin fəaliyyətləri ilə tanış olmuş, onlara Sumqayıt Dövlet Universiteti tələbələrinin fəaliyyəti haqqında məlumat vermiş və işlərində  müvəffəqiyyətlər diləmişdir.
İlahə Musayeva Adnan Menderes Universitetinin “ Mövlanə Mübadilə Proqramı”nın koordinatoru Öncel Sençerman tərəfindən təqdim olunmuş sertifikatla təltif olunmuşdur.

Home | News | Teacher of SSU was Awarded with Certificate of “Mevlana Exchange Program”
Expansion of international relations impacts cultural and public life of Sumgayit State University. University administration, evaluating the role of science in society is collaborating with several foreign universities for integration of education into international arena. As a firmness of this cooperation, Sumgayit State University has joined “Mevlana Exchange Program” which conducts student and teacher interchange among internal and external education institutions of Turkey.
Lecturer of department of Azerbaijani language and its teaching methods of Philological faculty Ilaha Musayeva was invited to experience interchange in Adnan Menderes University situated in Aydin city of Turkey. She has gained the right to participate in “Mevlana Exchange Program”.  Joining the program on October 16-29, the young scholar taught 6 lessons on several subjects and a wide seminar on “Common Turkish problem”. She presented booklets of all faculties of Sumgayit State University to International Section; promotion video of Student Scientific Society and Philological faculty to administration of faculty of Literature. In the framework of seminar Mrs. Ilaha widely spoke about education process, scientific-research work conducted at the university and activity directions of her university. She attended several lessons taught in the faculty of Literature of Adnan Menderes University; got acquainted with docent Dr.Hasan Gultekin, docent Dr. Yasemin Mumju, docent Dr. Janer Ishik, docent Dr. Berna Akyuz Sizgen, archive employee Mukerrem Kurum and other lecturers and professors, as well as jointly taught the lectures with Professor Dr. Ahmet Nahmedov and docent Dr. Ali IhsanYapiji. She got acquainted with projects prepared by university students, at the same time the activity of Student Unions as “ Human rights and independence”, “Academic thought and education culture”, “International Student unions” and etc. Ilaha khanim gave information about students of Sumgayit State University and wished them success.
Ilaha Musayeva was awarded with certificate presented by Onjel Sencherman, the coordinator of “Mevlana Exchange Program” of Adnan Menderes University.