Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdə doktoranturanı bitirmiş, lakin dissertasiya müdafiə etməmiş doktorant və dissertantlarla görüş keçirildi
Universitetdə doktoranturanı bitirmiş, lakin dissertasiya müdafiə etməmiş doktorant və dissertantlarla görüş keçirildi
Oktyabrın 28-də universitetin rektoru, prorektor, doktorant və dissertantların elmi rəhbərlərinin iştirakı ilə doktoranturanı bitirmiş, lakin dissertasiya müdafiə etməmiş doktorant və dissertantlarla görüş keçirildi.
Görüşdə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov SDU-da doktorantura səviyyəsini bitirmiş (1987-2016-cı illər), lakin dissertasiya müdafiə etməmiş məzunlar haqqında rektora hesabat verərək qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti üzrə dissertasiya mövzusu təsdiq olunmuş, lakin dissertasiya müdafiə etməmiş 217 nəfər doktorant və dissertant var. Bunlardan 18 ixtisas üzrə 90 nəfər tədqiqatçı hal-hazırda doktorantura səviyyəsində təhsil alır. Bu 90 nəfərdən fəlsəfə doktoru proqramı üzrə 8 nəfər doktoranturada, əyani 39 nəfər, qiyabi 36 nəfər dissertanturada təhsillərini davam etdirirlər. Elmlər doktoru proqramı üzrə 7 nəfər o cümlədən 3 nəfər qiyabi doktoranturada və 4 nəfər dissertanturada elmi-tədqiqat işləri aparırlar. Qalan 137 nəfər tədqiqatçı doktorantura səviyyəsini bitirmiş və məzun olmuşdur. Bu 137 nəfərin 59 nəfəri ( və ya 43,0%) Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşlarıdır. Eyni zamanda 17 nəfər əməkdaşımız isə digər elm və təhsil müəssisələrində doktorant və ya dissertant olmuş, lakin dissertasiya işini müdafiə etməmişlər. Beləliklə universitetin 76 nəfər əməkdaşı doktorantura səviyyəsini bitirmiş, lakin dissertasiya müdafiə etməmişlər ki, bu da universitet əməkdaşlarının təxminən 13,0%-ni təşkil edir.
Görüşdə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov qonaqları salamladı və gənclərin elmi-tədqiqat işinə cəlb olunması ali məktəbin əsas vəzifələrindən biri olduğunu diqqətə çatdıraraq, ölkə Prezidentinin müvafiq sərəncamları ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı və “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın əhəmiyyətini qeyd etdi. Dövlət Proqramının məqsədi Azərbaycanda gənclər siyasətinin daha səmərəli həyata keçirilməsinə nail olmaq, cəmiyyətin bütün sahələrində gənclərin fəal iştirakına şərait yaratmaq, onların yaradıcı və innovativ potensialının üzə çıxarılmasını dəstəkləməkdir. Təhsil Nazirliyi tərəfindən doktorantların səmərəli fəaliyyət göstərməsi üçün ali təhsil müəssisələrində bir sıra tədbirlər həyata keçirilir: elmi nəşrlərin sayı artırılır, elmi konfranslar təşkil olunur, elmi kitabxana fondları zənginləşdirilir, hər il bütün elm sahələri üzrə doktorantların və gənc tədqiqatçıların respublika elmi konfrans və  müsabiqələr təşkil edilir.  Bütün bunlar gənc tədqiqatçıların bilik və bacarıqlarının inkişafına yeni yol açmaqla bərabər, gənc alimlərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasına da bir təkandır. Universitetimizdə də gənclərin tədqiqat işlərinə marağının və bu sahədə fəallığının artırılması istiqamətində mühüm işlər görülür. Bu sahədə mövcud problemlərin həlli baxımından elmi-tədqiqat əsərlərinin, xüsusən də dissertasiya işlərinin keyfiyyətinin artırılmasına xüsusi diqqət yetirilir. Doktorant və dissertantların tədqiqat mövzuları ilə bağlı tez-tez seminarların dinlənilməsi, təcrübəli alimlərlə görüşlərin təşkili, habelə dissertasiya işlərinin yazılma, xaricdə məqalələrin çapı qaydaları, beynəlxalq konfranslarla bağlı söhbətlərin aparılması gənc alimlərin beynəlxalq elmi mühitə inteqrasiyasına yol açır. Bu gün universitetimiz maddi-texniki bazasını möhkəmləndirərək, struktur müasir tələblərə uyğun olaraq formalaşır, elmi-pedaqoji kadr potensialının düzgün seçilir. Bakalavriat, magistratura, doktorantura, dissertantura səviyyələrində  müasir ixtisasların seçilməsi, respublika və xarici ölkələrin ali təhsil və elm ocaqları ilə əlaqələrin yaradılması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində uğurlu addımlar atılır. Boloniya prosesinin tələblərinə uyğun tələbə mobilliyi həyata keçirilir, beynəlxalq əlaqələrimiz genişlənir. Uğurlarımızın davamlı olması və gələcək kadr potensialının formalaşması üçün siz gənclərin üzərinə böyük məsuliyyət düşür. İnanıram ki, bu görüşdən nəticə çıxarıb, qısa zaman ərzində elmi işinizi müdafiə edib, bu elm ocağında layiqli yerinizi tutacaqsınız.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan  Məmmədov çıxış edərək Azərbaycan elminin inkişafı naminə həyata keçirdiyi islahatların başlıca məqsədlərindən biri də gənclərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırması, onların elmin inkişafındakı rolundan söz açdı. Bildirdi ki, gənc alimlərin elmi-tədqiqat işlərinə cəlb olunmasında universitetimizdə münbit şərait yaradılıb.
Sonda rektor doktorant və dissertantlarların, elmi rəhbərlərin fikirlərini dinlədi, öz tövsiyyə və tapşırıqlarını verdi.

Главная страница | Новости | В университете была проведена встреча с докторантами и диссертантами, окончившими докторантуру, но не защитившими диссертацию
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Октябрь 2017 14:30
В университете была проведена встреча с докторантами и диссертантами, окончившими докторантуру, но не защитившими диссертацию
28 октября ректор университета встретился с докторантами и диссертантами,  окончившими докторантуру,  но не защитившими диссертацию, и их руководителями.
На встрече выступил зав. отделом докторантуры и магистратуры доцент Сабир Халилов,  который сделал отчёт о выпускниках, окончивших докторантуру (1987-2016-ые годы),  но не защитивших диссертацию. Он отметил,  что в Сумгаитском государственном университете имеется 217 докторантов и диссертантов,  темы  диссертаций которых утверждены,  но не защищены. Из них 90 исследователей по 18 специальностям в настоящее время обучаются в докторантуре. По программе «доктор философии»  в докторантуре обучаются 8 человек, на очной диссертантуре -39 человек,  а на заочной -36. По программе «доктор наук» обучаются 7 человек,  в том числе 3 человека –на заочной докторантуре, а 4 –занимаются диссертантской научно-исследовательской деятельностью. Остальные 137 человек окончили докторантуру и являются выпускниками. Из них 59 человек (или же 43,0%) являются сотрудниками СГУ. В то же время 17 наших сотрудников были докторантами и диссертантами других научных и учебных заведений,  однако не защитили диссертации. Таким образом, 76 сотрудников университета окончили докторантуру, но не защитились,  что составляет приблизительно 13,0%.
На встрече выступил ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он приветствовал участников встречи и отметил,  что привлечение молодежи к научно-исследовательской работе является одной из главных задач вуза, что подтверждают и соответствующие указы Президента страны как Государственная программа  «Азербайджанская молодежь в 2017-2021 гг.» и «Государственная стратегия развития образования в Азербайджанской Республике». Целью Государственной программы является достижение более плодотворного претворения в жизнь  молодежной политики,  создание условий для активного участия молодежи во всех сферах жизни общества,  поддержание и выявление их творческого и инновативного потенциала. Для более продуктивного функционирования докторантуры Министерством образования проведён ряд мероприятий в вузах: увеличено число научных изданий,  организуются научные конференции,  обогащаются книжные фонды библиотек,  ежегодно организуются республиканские конференции и конкурсы для докторантов и молодых исследователей по всем областям знаний. Все это является мощным стимулом для молодых ученых и открывает перед ними новые возможности для развития их знаний и умений. Наш университет тоже проводит большую работу по повышению интереса и активности молодежи к научно-исследовательской работе. С этой точки зрения уделяется большое внимание повышению качественного уровня диссертационных и научно-исследовательских работ. Часто проводятся семинары, посвященные темам научных работ докторантов и диссертантов,  встречи с опытными учеными.  Также организуются консультационные беседы, связанные с научными публикациями за рубежом, оформлением научных работ,  что способствует интеграции в международную научную среду молодых ученых. Сегодня наш университете укрепляет свою материально-техническую базу,  ведется правильный подбор кадрового потенциала. Для обучения в бакалавриате,  магистратуре,  докторантуре,  диссертантуре подбираются специальности,  отвечающие современным требованиям.  Предпринимаются важные шаги в направлении налаживания связей с высшими школами республики а также зарубежных стран,  расширяются международные  связи.  На молодых ученых возлагается ответственность за укрепление наших успехов и формирование будущего кадрового потенциала.
Далее  ректор выразил уверенность в том,  что докторанты и диссертанты в ближайшее время защитят свои диссертации и займут достойное место в коллективе СГУ.
Проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов в своем выступлении сказал. Что одной из важных задач нашего государства в области развития науки является стимулирование научной деятельности молодежи. Было отмечено, что для привлечения молодых ученых к научно-исследовательской работе в университете  созданы все условия.
В заключение ректор выслушал предложения докторантов и диссертантов и их научных руководителей,  дал свои рекомендации и советы.