Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetin bir qrup əməkdaşı təhsil sahəsindəki səmərəli fəaliyyətinə görə mükafatlandırıldı
Universitetin bir qrup əməkdaşı təhsil sahəsindəki səmərəli fəaliyyətinə görə mükafatlandırıldı
Azərbaycan xalqının milli təfəkküründə müəllim adı hər zaman ucalıq, ziyalılıq və mənəvi saflıq rəmzi kimi təcəssüm olunmuş, böyük hörmətlə, yüksək ehtiramla çəkilmişdir. Oktyabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə tədbir keçirildi.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra tədbiri universitetin rektoru prof.Elxan Hüseynov açaraq təhsil işçilərini səmimi qəlbdən təbrik etdi, bu günün tarixi əhəmiyyətindən, ölkəmizdə aparılan təhsil siyasətinin prioritetlərindən, müəllimlərə göstərilən diqqət və qayğıdan söhbət açdı. Bildirdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkənin təhsil sisteminə böyük diqqət və qayğısı nəticəsində əldə olunan nailiyyətlər günümüzün danılmaz həqiqətidir. Heydər Əliyev fəaliyyətinin bütün mərhələlərində istər hakimiyyətinin birinci dövründə, istərsə də ikinci dəfə hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra bütün fəaliyyətini xalqın yüksəlməsinə, inkişafına, təhsilinə, rifahına və sivil qaydalarla yaşam tərzinin formalaşmasına yönəltmişdir. Heydər Əliyevin siyasi kursunun layiqli davamçısı, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin milli elm və təhsilin inkişafı, problemlərinin həlli istiqamətində həyata keçirdiyi siyasət də məhz ulu öndərin formalaşdırdığı mütərəqqi ənənələrin davamıdır. Prezident cənab İlham Əliyevin hər il Beynəlxalq Müəllimlər Günü ərəfəsində onlarca müəllimi fəxri ada, dövlət təltiflərinə layiq görməsi onun təhsil və elm sahəsində çalışan çoxsaylı ziyalılara göstərdiyi yüksək etimaddır. Bu sərəncam respublika müəllimlərinin böyük sevincinə səbəb olur, onların işə məsuliyyətini daha da artırır. Biz müəllimlərin də borcu bilikli, savadlı gənc nəsli yetişdirmək və Azərbaycanın uzunmüddətli inkişafını təmin etməkdir.
Tədbirdə rektor prof. Elxan Hüseynov Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə təhsil sahəsindəki səmərəli pedaqoji fəaliyyətində qazandığı uğurlara görə bir qrup əməkdaşımızı fəxri fərman və pul mükafatları ilə təltif etdi.
Daha sonra professor-müəllim heyətinin iştirakı ilə yüzlərlə gəncin yaxşı mütəxəssis, vətənpərvər vətəndaş, xeyirxah bir insan kimi formalaşmasında əvəzsiz xidmətləri olan, ömürlərinin yarım əsrdən artıq bir dövrünü Sumqayıt Dövlət Universitetinə  həsr etmiş Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının dosentləri  80-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən, 15 ixtiranın müəllifi Bəsirə Humay qızı Məmmədova  və  100-dən çox elmi əsərin, 20 metodiki göstərişin, 5 dərs vəsaitinin müəllifi olan Rəhilə İsmayıl qızı Məmmədova  fəxri fərman və  pul mükafatları ilə təqaüdə yola salındılar.
Tədbir universitetin Səma rəqs qrupunun  və respublikamızın tanınmış incəsənət xadimləri Akademik Opera və Balet Teatrının solisti, Əməkdar artist Gülüstan Əliyeva, populyar müğənnilər Xatun Əliyeva, Kərim Abbasov, Nicat Həsənli, Gözəlcan Qasımovanın ifalarında maraqlı musiqi proqramı davam etdirildi.

Home | News | Several Teachers of Sumgayit State University were awarded for their Pedagogical Achievements
Yerləşdirilmə tarixi : 05 October 2017 16:36
Several Teachers of Sumgayit State University were awarded for their Pedagogical Achievements
On October 5, Sumgayit State University held the event on occasion of International Teachers’ Day.
After sounding State anthem of Azerbaijan Republic, rector of university Professor Elkhan Huseynov commenced the event, congratulated scholars sincerely and widely spoke about historical importance of the day, priorities of education policy run in the country, as well as attention and care to teachers. He notified that, the success achieved as a result of Heydar Aliyev’s care to education system of Azerbaijan is undeniable reality. Not only in first period of his power, but also in his second return to authority great leader devoted his all time and activity to advancement and improvement of  people’s education, prosperity and formation of lifestyle with civilian rules. The successor of Heydar Aliyev’s political course, President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev’s policy which was executed for improvement of science and education, for solution of problems is continuation of advanced traditions of great leader. Awarding dozens of teachers with honorary titles and state awards every year on the eve of International teachers’ day, President Ilham Aliyev shows full confidence to educated and intellectual people who are working in the field of education. This tendency causes joy of teachers in all parts of republic and increases their responsibility. Our duty as teachers is to bring up educated and literate young generation and ensure long-term development of Azerbaijan.
Professor Elkhan Huseynov awarded several teachers on occasion of International teachers’ day with honorary diploma and money reward for their achievements gained during productive pedagogical activity in the field of education.
Afterwards, the associate professors Basira Humay gizi Mammadova and Rahila Ismayil gizi Mammadova were seen off to pension with diplomas and awards by participation of professor-teaching staff. They have undeniable services on hundreds of young people’s growing up as specialists, patriot citizens, and benevolent persons.  Mr. Basira is an author of about 80 scientific works and 15 inventions; Mr. Rahila has published about 100 scientific works, 20 methodical manuals and 5 textbooks and they devoted their lives to Sumgayit State University.
The ceremony went on with curious music program by performances of “Sema” dancing group of the University, popular artists and art figures of country Khatun Aliyeva, Karim Abbasov, Nijat Hasanli, Gozaljan Qasimova and honored artist, soloist of Academic Opera and Ballet Theatre Gulustan Aliyeva.