Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetin bir qrup əməkdaşı təhsil sahəsindəki səmərəli fəaliyyətinə görə mükafatlandırıldı
Universitetin bir qrup əməkdaşı təhsil sahəsindəki səmərəli fəaliyyətinə görə mükafatlandırıldı
Azərbaycan xalqının milli təfəkküründə müəllim adı hər zaman ucalıq, ziyalılıq və mənəvi saflıq rəmzi kimi təcəssüm olunmuş, böyük hörmətlə, yüksək ehtiramla çəkilmişdir. Oktyabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə tədbir keçirildi.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra tədbiri universitetin rektoru prof.Elxan Hüseynov açaraq təhsil işçilərini səmimi qəlbdən təbrik etdi, bu günün tarixi əhəmiyyətindən, ölkəmizdə aparılan təhsil siyasətinin prioritetlərindən, müəllimlərə göstərilən diqqət və qayğıdan söhbət açdı. Bildirdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkənin təhsil sisteminə böyük diqqət və qayğısı nəticəsində əldə olunan nailiyyətlər günümüzün danılmaz həqiqətidir. Heydər Əliyev fəaliyyətinin bütün mərhələlərində istər hakimiyyətinin birinci dövründə, istərsə də ikinci dəfə hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra bütün fəaliyyətini xalqın yüksəlməsinə, inkişafına, təhsilinə, rifahına və sivil qaydalarla yaşam tərzinin formalaşmasına yönəltmişdir. Heydər Əliyevin siyasi kursunun layiqli davamçısı, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin milli elm və təhsilin inkişafı, problemlərinin həlli istiqamətində həyata keçirdiyi siyasət də məhz ulu öndərin formalaşdırdığı mütərəqqi ənənələrin davamıdır. Prezident cənab İlham Əliyevin hər il Beynəlxalq Müəllimlər Günü ərəfəsində onlarca müəllimi fəxri ada, dövlət təltiflərinə layiq görməsi onun təhsil və elm sahəsində çalışan çoxsaylı ziyalılara göstərdiyi yüksək etimaddır. Bu sərəncam respublika müəllimlərinin böyük sevincinə səbəb olur, onların işə məsuliyyətini daha da artırır. Biz müəllimlərin də borcu bilikli, savadlı gənc nəsli yetişdirmək və Azərbaycanın uzunmüddətli inkişafını təmin etməkdir.
Tədbirdə rektor prof. Elxan Hüseynov Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə təhsil sahəsindəki səmərəli pedaqoji fəaliyyətində qazandığı uğurlara görə bir qrup əməkdaşımızı fəxri fərman və pul mükafatları ilə təltif etdi.
Daha sonra professor-müəllim heyətinin iştirakı ilə yüzlərlə gəncin yaxşı mütəxəssis, vətənpərvər vətəndaş, xeyirxah bir insan kimi formalaşmasında əvəzsiz xidmətləri olan, ömürlərinin yarım əsrdən artıq bir dövrünü Sumqayıt Dövlət Universitetinə  həsr etmiş Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının dosentləri  80-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən, 15 ixtiranın müəllifi Bəsirə Humay qızı Məmmədova  və  100-dən çox elmi əsərin, 20 metodiki göstərişin, 5 dərs vəsaitinin müəllifi olan Rəhilə İsmayıl qızı Məmmədova  fəxri fərman və  pul mükafatları ilə təqaüdə yola salındılar.
Tədbir universitetin Səma rəqs qrupunun  və respublikamızın tanınmış incəsənət xadimləri Akademik Opera və Balet Teatrının solisti, Əməkdar artist Gülüstan Əliyeva, populyar müğənnilər Xatun Əliyeva, Kərim Abbasov, Nicat Həsənli, Gözəlcan Qasımovanın ifalarında maraqlı musiqi proqramı davam etdirildi.

Главная страница | Новости | За заслуги в области образования награждён ряд преподавателей университета
За заслуги в области образования награждён ряд преподавателей университета
В сознании азербайджанского народа имя учителя всегда отождествлялось с понятиями чести, интеллигентности и моральной чистоты. 5 октября в Сумгаитском государственном университете было проведено мероприятие, посвященное Международному дню учителя.
Прозвучал Государственный Гимн Азербайджанской Республики, и ректор профессор Эльхан Гусейнов открыл мероприятия. Он поздравил коллектив университета с Международным днем учителя и рассказал об историческом  значении этого праздника, о приоритетных задачах в области образования и вниманию и заботе,  оказываемом учителям.
Он отметил,  что общенациональный лидер Гейдар Алиев уделял большое внимание системе образования в республике. И в первый период руководства республикой и после возвращения к власти,  общенациональный лидер всю свою деятельность направлял на повышение благосостояния народа, повышение его образования и культуры. Достойный продолжатель политического курса Гейдара Алиева Президент АР Ильхам Алиев уделяет большое внимание развитию национальной науки и образования. Ежегодно,  накануне Международного дня учителя,  Президент Ильхам Алиев награждает десятки учителей почетными званиями и премиями,  что является свидетельством его высокого уважения к работникам науки и образования. Награды, полученные учителями и работниками образования,  повышают  у них чувство ответственности за  выполняемую  работу,  воодушевляют и стимулируют их труд. Учителя считают своим долгом воспитание грамотной и умелой молодёжи на благо развития страны.
Ректор проф. Эльхан Гусейнов наградил группу сотрудников университета Почетными грамотами и премиями за особые заслуги в области науки и образования в честь Международного дня учителя. Затем Почетными грамотами и денежными премиями были награждены доценты кафедры нефтехимической и химической инженерии Мамедова Б.Х.,  автор около 80 научных статей,  в том числе 15 изобретений и Мамедова Р.И., автор более 100 научных статей, 20 методических указаний и 5 учебных пособий. Названные преподаватели, посвятившие более 50-ти лет своей жизни воспитанию и обучению молодежи,  были отправлены на заслуженный отдых.
Мероприятие было завершено праздничным концертом,  на котором выступили университетская танцевальная группа «Сяма», известные деятели искусства, солистка Академического театра оперы и балета Гюлюстан Алиева, популярные певцы Хатун Алиева,  Керим Аббасов,  Ниджат Гасанли, Гёзельджан Гасымова и  др.