Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdə 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü qeyd edildi
Qadın gözəllik, məhəbbət, ülviyyət nümunəsidir. 1910-cu ildən onun adına bağışlanan Beynəlxalq Qadınlar Günü bu gün dünyanın əksər yerlərində qeyd edilir. Qadın əməyinə, qadın zəhmətinə verilən bu unudulmaz tarix münasibəti ilə bu il də, ölkə başçısı cənab İlham Əliyev bir qrup Azərbaycan qadınını müxtəlif fəxri adlar və medallarla təltif etdi.  Martın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibəti ilə bayram tədbiri keçirildi.
Tədbiri açan rektor professor Elxan Hüseynov bütün xanımları bayram münasibəti ilə səmimi qəlbdən təbrik etdi. Zəriflik və gözəllik rəmzi olan qadın adının, ana adının tarix boyu vətənimizdə həmişə uca tutulduğunu Azərbaycan qadınının bütün dövrlərdə öz istedadı, zəkası, iradəsi və əzmi ilə milli - mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanması və yaşadılmasında müstəsna xidmətlər göstərdiyini qeyd etdi. Azərbaycan qadını ölkəmizi bütün dünyada ləyaqətlə təmsil edir, mötəbər kürsülərdən çıxış edir. Bu gün ölkənin birinci vitse-prezidenti,  Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, UNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva bütün dünyaya sübut edir ki, Azərbaycan qadını həm gözəl ana, həm də fəal ictimai xadim ola bilər. Onun ölkənin ictimai-siyasi həyatındakı uğurlu fəaliyyəti, dövlətimiz, dövlətçiliyimiz naminə, xalqın rifahı üçün gördüyü işlər, xeyirxah əməllər Azərbaycan qadınının nə qədər fəal olduğunu təsdiq edir. Mehriban xanım Əliyevanın Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti təyin olunması qadın statusuna verilən dəyərdir. Rektor onu da vurğuladı ki,  qadın əməkdaşlarımız universitetimizin ictimai-siyasi, mədəni və iqtisadi həyatında fəal iştirak edərək  uğurla həyata keçirilən təhsil islahatlarında genişmiqyaslı quruculuq və abadlıq işlərinə öz töhfələrini verirlər.
Tədbir respublikamızın tanınmış mədəniyyət və incəsənət nümayəndələrinin və “Səma” rəqs qrupunun ifalarında maraqlı konsert proqramı ilə davam etdi.

Главная страница | Новости | В университете отметили Международный женский день – 8 Марта
Праздник, посвященный женщинам, стал отмечаться  с 1910 года. Международный женский день сегодня празднуется во многих странах мира. С связи с этой датой Президент Азербайджана Ильхам Алиев наградил и группу азербайджанских женщин почетными званиями и медалями. 7 марта в Сумгаитском государственном университете было проведено праздничное мероприятие, посвященное Международному женскому дню 8 Марта.
Мероприятие открыл ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он поздравил всех женщин с праздником 8 Марта. Профессор отметил, что в Азербайджане всегда с уважением относились к женщине и матери. Азербайджанская женщина играет большую роль в сохранении национально –духовных ценностей,  благодаря своему таланту, интеллекту и воле. Она достойно представляет нашу страну во всем мире, её голос звучит с высоких трибун. Сегодня первый вице-президент страны, Президент Фонда Гейдара Алиева, Посол доброй воли UNESKO и İSESKO Мехрибан ханум Алиева доказала всему миру, что азербайджанская женщина  может быть и прекрасной матерью, и активным общественным деятелем. Её успешная деятельность в общественно-политической жизни страны, добрые дела и шаги во имя государства, благосостояния народа доказывают, что азербайджанская женщина может быть активной. Назначение Мехрибан Алиевой первым вице-президентом свидетельствует о высоком статусе женщины в Азербайджане.
Ректор отметил, что сотрудницы университета принимают активное  участие в общественно–политической, культурной и экономической жизни вуза, вносят свой вклад в его развитие и процветание.
Мероприятие было завершено интересной концертной программой с участием известных деятелей культуры и искусства и танцевальной группы «Сяма».