Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdə 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü qeyd edildi
Qadın gözəllik, məhəbbət, ülviyyət nümunəsidir. 1910-cu ildən onun adına bağışlanan Beynəlxalq Qadınlar Günü bu gün dünyanın əksər yerlərində qeyd edilir. Qadın əməyinə, qadın zəhmətinə verilən bu unudulmaz tarix münasibəti ilə bu il də, ölkə başçısı cənab İlham Əliyev bir qrup Azərbaycan qadınını müxtəlif fəxri adlar və medallarla təltif etdi.  Martın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibəti ilə bayram tədbiri keçirildi.
Tədbiri açan rektor professor Elxan Hüseynov bütün xanımları bayram münasibəti ilə səmimi qəlbdən təbrik etdi. Zəriflik və gözəllik rəmzi olan qadın adının, ana adının tarix boyu vətənimizdə həmişə uca tutulduğunu Azərbaycan qadınının bütün dövrlərdə öz istedadı, zəkası, iradəsi və əzmi ilə milli - mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanması və yaşadılmasında müstəsna xidmətlər göstərdiyini qeyd etdi. Azərbaycan qadını ölkəmizi bütün dünyada ləyaqətlə təmsil edir, mötəbər kürsülərdən çıxış edir. Bu gün ölkənin birinci vitse-prezidenti,  Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, UNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva bütün dünyaya sübut edir ki, Azərbaycan qadını həm gözəl ana, həm də fəal ictimai xadim ola bilər. Onun ölkənin ictimai-siyasi həyatındakı uğurlu fəaliyyəti, dövlətimiz, dövlətçiliyimiz naminə, xalqın rifahı üçün gördüyü işlər, xeyirxah əməllər Azərbaycan qadınının nə qədər fəal olduğunu təsdiq edir. Mehriban xanım Əliyevanın Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti təyin olunması qadın statusuna verilən dəyərdir. Rektor onu da vurğuladı ki,  qadın əməkdaşlarımız universitetimizin ictimai-siyasi, mədəni və iqtisadi həyatında fəal iştirak edərək  uğurla həyata keçirilən təhsil islahatlarında genişmiqyaslı quruculuq və abadlıq işlərinə öz töhfələrini verirlər.
Tədbir respublikamızın tanınmış mədəniyyət və incəsənət nümayəndələrinin və “Səma” rəqs qrupunun ifalarında maraqlı konsert proqramı ilə davam etdi.

Home | News | The university has held an International Women’s Days
Woman is an indicator of the love and beauty. The International Women’s Day is celebrated since 1910 in most countries of the world. The President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev has ordered to award some women with the diplomas of honor and icons on the occasion of that day dedicated to the labor and efforts of the women. SSU has held a holiday event on March on the occasion of the International Women’s Day.
The rector of the university, Mr. E. Huseynov made an opening speech and congratulated sincerely all women on the occasion of that day. Being the symbol of the beauty and elegance, the woman is highly respected in our country along the history and Azerbaijani woman have got unexceptional role in the preservation and development of our national-mental values which based on women’s talent, will and purposefulness. Azerbaijani woman represents our country with dignity in the world arena. Currently, the vise-president of Azerbaijan Republic, the president of Haydar Aliyev Fund and goodwill ambassador of UNESKO and ISESKO Mr. Mekhriban Aliyeva is a real proof that shows to the world that Azerbaijani woman can be not only lovely mother but also an active public figure. Her successful activity in the public-social life of the country, her attempts towards the welfare of the nation and benevolent deeds for the sake of the country once again proves that Azerbaijani woman is so active figure. Appointment of Mrs. M. Aliyeva as Vice –President is an indicator of great value given to the woman in our country. Besides, the rector of notified that the women of the university take an active part in the public-social, economic and cultural life of the university, and they make significant contributions to the educational reforms that under realization in our university.
In the end an event went on with an interesting concert program that performed by the famous representatives of the art and dance team “Sema”.