Fevralın 8- də Elmi Şuranın növbəti  iclası keçirildi. İclası giriş sözü ilə rektor  professor Elxan Hüseynov açdı və gündəlikdə duran  məsələlərlə  Elmi Şura üzvlərini tanış etdi. Elmi Şuranın gündəliyi təsdiq  edildikdən sonra gündəlikdə nəzərdə tutulan məsələlərin   müzakirəsinə başlandı.
Tədris Metodik Mərkəzin direktoru dosent İsabal Qurbanov Bakalavriat (əyani), Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev qiyabi, Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov Magistratura səviyyəsi üzrə təhsil alan tələbələrin payız imtahan sessiyasının nəticələri barədə geniş məruzə ilə çıxış edərək bildirdilər ki, universitetimizdə Təhsil Nazirinin müvafiq əmrinin icrası məqsədilə imtahan qərargahı yaradılmışdır. Qərargahın yaradılmasında məqsəd qış imtahan sessiyasında tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində obyektivliyi və şəffaflığı təmin etmək, imtahanların gedişi ilə bağlı daxil olan ərizə, şikayət və müraciətləri operativ araşdırmaq və yol verilən nöqsanları vaxtında aradan qaldırmaqdır. Onu da qeyd etdilər ki,  qərargaha imtahanların gedişi ilə bağlı ciddi bir müraciət daxil olmamışdır. Hətta  imtahan prosesini valideynlər, kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri də yaxından izləmişlər. İmtahanlar bir qayda olaraq monitorinq formada aparılmışdır.
Məzunların əmək bazarına inteqrasiyası və təcrübə-mübadilə proqramlarının inkişaf etdirilməsi barədə  Karyera mərkəzinin direktoru Zahid Bünyadov çıxış edərək bildirdi ki, "Karyera Mərkəzi" universitetin struktur bölməsidir və ali təhsilin iki pilləli strukturunda magistrantların və bakalavrların ixtisas yönümlü təcrübəsini təşkil edir, məzunlara işə düzəlməkdə dəstək olmaqla yanaşı, Karyera Mərkəzi burada təhsil alan yuxarı kurs tələbələrinin  karyeralarının planlaşdırılmasına istiqamət verərək, onları iş dünyasına hazırlayır. Elə mərkəzin başlıca məqsədi gənclərin bilik, praktiki bacarıq və vərdişlərinin artırılması, onların məşğulluq problemlərinin həll edilməsi üzrə kompleks təşkilati, texniki, informasiya, konsaltinq, tədris və maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirir.
Cari məsələlərin müzakirəsi zamanı Elmi katib professor Aqil Hüseynov  elmlər doktoru dissertasiya işlərinin mövzuları və elmi məsləhətçiləri açıq səs vermə yolu ilə təsdiq etdi. Həmçinin professor Aqil Hüseynov şura üzvləri nəşr hüququ verilməsi üçün  Tədris metodik şuraya təqdim edilmiş işlərlə tanış etdi. Müzakirədən sonra tədris metodiki işlərə nəşr olunmaq  hüququ verilməsi üçün qərar   qəbul edildi.  Professor- müəllim heyətinin  fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi haqqında əsasnamə də təsdiq olundu. Sonda Elmi Şuranın qərar layihəsi təsdiq edildi.

Yerləşdirilmə tarixi : 08 Февраль 2017 09:23
8 февраля было проведено очередное заседание Ученого совета  университета. Со вступительным словом его открыл ректор профессор Эльхан Гусейнов, который ознакомил членов Совета с повесткой дня.  После его утверждения началось обсуждение вопросов, предусмотренных повесткой дня.
Выступили  директор Учебно –методического центра доцент Гурбанов Исабал, проректор по дистантному и дополнительному образованию доцент Атаев Гафар, проректор по гуманитарным вопросам доцент Гусейнов Рамиз, которые проинформировали  членов Совета об итогах осенней экзаменационной сессии студентов –магистрантов. Было отмечено, что во исполнение соответствующего приказа Министерства образования в университете был создан штаб по контролю и координации с целью объективного оценивания знаний студентов, обеспечения прозрачности проводимых экзаменов, рассмотрения и оперативного решения вопросов, изложенных в заявлениях с обращениями и жалобами по ходу проведения экзаменов, и своевременному устранению имеющихся недостатков. Следует отметить, что в ходе сессии не поступило заявлений о серьезных нарушениях. Были созданы условия для того, чтобы родители студентов, представители средств массовой информации могли следить за ходом экзаменов. Как правило, экзамены проводились в форме мониторинга.
С докладом об интеграции выпускников в трудовую базу и развитию программы по обмену опытом выступил директор Центра карьеры Захид Буньядов,  который отметил, что возглавляемый им отдел организует практику по специальности для студентов бакалавриата и магистратуры. Центр карьеры содействует выпускникам университета в устройстве на работу, направляет студентов старших курсов в вопросах выбора карьеры. Главной целью Центра является проведение комплексных  организационных, технических, информационных, консалтинговых, учебных и ознакомительных мероприятий по проблемам занятости молодежи.
При обсуждении текущих вопросов выступил Ученый секретарь профессор Гусейнов Агиль, который зачитал темы докторских диссертационных работ и список научных консультантов. Они были утверждены путем открытого голосования.
Также профессор  Гусейнов Агиль ознакомил членов Совета с работами, представленными на Учебно –методический совет для предоставления им права на публикацию. После обсуждения было принято решение о предоставлении этим работам права на публикацию. Было также утверждено положение об оценивании деятельности профессорско –преподавательского состава, а затем был утвержден проект решения Ученого совета.