Əsas səhifə | Xəbərlər | “Mənim tanrım gözəllikdir, sеvgidir” mövzusunda açıq dərs keçirildi
Cavid əfəndiyə həsr olunan silsilə tədbirlər universitetimizdə xüsusi təntənə və məhəbbətlə qeyd olunmaqda davam etdi.Noyabrın 17-də ədibin yaradıcılığına həsr olunmuş tədbirdə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov çıxış edərək bildirdi ki, Hüseyn Cavid  Azərbaycan xalqını, onun mədəniyyətini, ədəbiyyatını, elmini yüksəklərə qaldıran böyük şəxsiyyətlərdəndir. Hüseyn Cavidin yaratdığı əsərlər Azərbaycan xalqının milli sərvətidir.   Onun ölməz əsərləri xalqımızın milli irsi və sərvəti olaraq qalmaqdadır. Bu dahi sənətkarın ədəbi irsini öyrənmək təbliğ etmək bizim hər birimizin borcudur.Yaradıcılığa şeirlə başlayan Cavid ilk pyesi "Ana"nı 1910-cu ildə yazmışdı. 1937-ci ilə kimi bir-birinin ardınca 20-dən çox pyes yazan qüdrətli sənətkarımız Azərbaycan ədəbiyyatında mənzum dramın əsasını qoydu. "Maral", "Şeyx Sənan", "Uçurum", "Şeyda", İblis", "Afət", "Peyğəmbər", "Topal Teymur", "Knyaz", "Səyavuş", "Xəyyam", "İblisin intiqamı", "Atilla", "Koroğlu" ssenarisi, yarımçıq "Azər" poeması və başqa əsərlər ədəbiyyatımızın inciləri sayılır.Hüseyn Cavidin böyük istedadı, sənətkarlığı, öz xalqına mənən bağlılığı yaradıcılığına əbədiyaşarlıq qazandırdı. Buna görə də Hüseyn Cavid kimi işıqlı şəxsiyyətlər həmişə xatırlanacaq. Rektor onu da vurğuladı ki, Hüseyn Cavidin yenidən xalqımıza və ədəbiyyatımıza qaytarılmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətləri əvəzsizdir.Məhz 1982-ci ildə Ulu Öndərin təşəbbüsü və qətiyyəti nəticəsində onun məzarı sürgün olunduğu Rusiyanın İrkutsk vilayətindən doğulub boya-başa çatdığı Naxçıvana köçürüldü. 1981-ci ildə Naxçıvanda, 1995-ci ildə isə Bakıda ev-muzeyləri yaradıldı. 1996-cı ilin oktyabrında isə böyük şairin anadan olmasının ildönümündə Hüseyn Cavid məqbərəsi ucaldılaraq xalqın müqəddəs ziyarətgahına çevrildi. Bu gün ölkəmizdə ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi kursu bütün istiqamətlərdə uğurla davam etdirilir, o cümlədən ədəbi-mədəni inkişafın daha da yüksəlişinin təmin olunması üçün hərtərəfli tədbirlər görülür. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müdrik və məqsədyönlü fəaliyyəti digər sahələrdə olduğu kimi, ədəbiyyat, incəsənət və mədəniyyətə münasibətdə də öz bəhrəsini verir.
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Törə Məmmədova Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığı haqqında geniş məlumat verdi.  Bildirdi ki, ədibin əsərləri ədəbiyyatımızın qürur və iftixarı olmaqla yanaşı, onun bütün yaradıcılığı və fəaliyyəti Azərbaycan xalqının mədəniyyətini yüksəklərə qaldırmaqdan, xalqımızı azad, müstəqil etməkdən ibarətdir.
Daha sonra tədbirdə Filologiya fakültəsinin III kurs tələbələrinin ifalarında ədibin “Şeyx Sənan”, “İblis”, “Peyğəmbər”  əsərlərindən səhnəciklər nümayiş olundu, “Bənim Tanrım”, “Bən istərim ki...”,  “ Get ” və digər şeirlər səsləndirildi. Tələbələrimiz “Qız məktəbində” şeirini böyük məharətlə səhnələşdirdilər. Tədbirdə Hüseyn Cavid yaradıcılığı ilə dünya ədəbiyyatının böyük yazarlarından olan   ingilis şairi Corc Bayron və alman şair-dramaturqu Yohann Hötenin və s. şairlərin yaradıcılıqları müqayisə edilərək qeyd olundu ki, onların yaradıcılığı xalqa xidmət etməkdən ibarət olubdur. O da xüsusi ilə vurğulandı ki, Azərbaycan ədəbiyyatının dünya miqyasında böyük şöhrət və əhəmiyyətindən danışarkən cənab İlham Əliyev demişdir: “Ədəbiyyatımız dünya ədəbiyyatının inkişafında çox böyük rol oynayıb. Biz haqlı olaraq bu barədə qürur hissi ilə danışa bilərik”.
Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı  kafedrasının professoru, şair Rafiq Yusifoğlu Hüseyn Cavidin yaradıcılığını vərəqləyərək ulu öndər Heydər Əliyevin ədiblərimizə göstərdiyi diqqət və qayğıdan, tələbələrin Azərbaycan poeziyasına vurğunluğundan qürurla danışdı. Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Yusif Aslanov  müəllifi olduğu “Cavidin söz dünyası” adlı kitabını rektor professor Elxan Hüseynova təqdim etdi və Hüseyn Cavidin xatirəsini yaşatmaq, gələcək nəsillərə çatdırmaq üçün belə tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətli olduğunu bildirdi.

Главная страница | Новости | Проведен вечер на тему «Mənim tanrım gözəllikdir, sevgidir»
В университете продолжается цикл мероприятий, посвященных творчеству Гусейна Джавида. Одно из них состоялось 17 ноября, на котором выступил ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он отметил, что Гусейн Джавид сыграл очень большую роль в  развитии культуры, литературы и науки азербайджанского народа. Все, что им создано, является национальным достоянием нашей страны. Мы все должны изучать и пропагандировать художественное наследие этого гениального писателя, Гусейн Джавид начал свое творчество со стихов и первая его пьеса «Ana” («Мать»), была написана в 1910-ом году. До 1937 года он стал автором более 20-ти пьес, в которых он заложил основы стихотворной драмы.
Его пьесы «Maral» («Марал»), “Şeyx Sənan” («Шейх Санан»), «Uçurum” («Пропасть»), «Şeyda” (Шейда»), «İblis»  («Сатана»), “Afət” (Афет»), “Peyğəmbər” («Пророк»),“Topal Teymur” («Топал Теймур»), “Knyaz” («Князь»), “Səyavuş” (Сиявуш»), “Xəyyam” («Хаям»), “İblisin  intiqamı” («Месть сатаны»), “Atilla” («Атилла»), “Koroğlu” («Кёр-оглу»), неоконченная поэма “Azər”  («Азер») и др. являются  жемчужинами нашей литературы. Большой талант и мастерство  писателя, духовная близость к своему  народу способствовали тому, что его произведения всегда ставятся на театральных сценах страны, их читают представители всех поколений азербайджанского народа.
Далее ректор отметил, что общенациональный лидер Гейдар Алиев придавал большое значение личности и творчествуГусейна Джавида. Это по его инициативе в 1982 году останки  великого писателя были  перевезены из Иркутской области России в Азербайджан и перезахоронены в Нахичевани –родине великого поэта.
В 1981 году в Нахичевани был открыт дом–музей Гусейна Джавида, а 1995-ом году –в Баку. В октябре 1996 года  в связи вюбилеем поэта был возведён мавзолей, ставший местом паломничества для тысяч почитателей его творчества.
Было отмечено также, что президент Ильхам Алиев, продолжающий политический курс, намеченный общенациональным лидером Г.Алиевым, уделяет большое внимание развитию культуры и литературы Азербайджана.
Затем выступила  д.ф.п.ф.Тора  Мамедова, которая рассказала о жизни и творчестве Гусейна Джавида.  Она отметила, что писатель всегда был преданным своему народу, своей стране. Т.Мамедова сказала далее, что Гусейн Джавид всегда хотел видеть народ свободным, а страну –независимой. Студенты III  курса филологического факультета выступили с инсценировками отрывков из произведений писателя “Şeyx Sənan”,“İblis”, “Peyğəmbər”. Прозвучали стихи поэта  “Bənim tanrım” («Моё божество»), “Bən istərim ki...”(«Я хотел бы…»), “Get” («Уйди»). Студенты удачно инсценировали стихотворение поэта“Qız məktəbində” («В женской школе»).
На мероприятии прозвучали стихи английского поэта Джорджа  Байрона и немецкого поэта-драматурга Гёте, творчество которых любят и ценят в Азербайджане.  Было отмечено, что всех этих поэтов объединяет любовь к своему народу и служение его искусству. Прозвучали слова, сказанные  президентом нашей страны  Ильхамом Алиевым: «Наша литература сыграла большую роль в развитии мировой литературы. Мы поистине с гордостью можем говорить об этом».
Профессор кафедры азербайджанской и зарубежной литературы, поэт Рафиг Юсифоглу в своем выступлении рассказал о творчестве Гусейна Джавида, этапах его жизни.Он подчеркнул, что общенациональный лидер Гейдар Алиев особо заботился о развитии литературы и культуры страны. Рафиг Юсифоглу с удовлетворением отметил, что студенты нашего университета любят, знают и ценят поэзию.
Зав. кафедрой методики преподавания азербайджанского языка и литературы доцент Юсиф Асланов подарил ректору университета Эльхану Гусейнову книгу «Поэзия Гусейна Джавида», автором который он является и сказал, что подобные мероприятия расширяют кругозор студентов,  помогают им больше узнать о великах писателях и поэтах народа.