Əsas səhifə | Xəbərlər | "Şekspir dünyada” mövzusunda konfrans keçirildi
Dahi şair və dramaturq Uilyam Şekspirin vəfatının 400 illiyi ilə əlaqədar həyata keçirilən “Shakespeare Lives” tədbirlər proqramı çərçivəsində aprelin 22-də Bakıda "British Council" və Xəzər Universitetinin təşkilatçılığı ilə "Şekspir dünyada” mövzusunda konfrans keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə Xəzər Universitetinin təsisçisi, Direktorlar və Qəyyumlar Şurasının sədri, professor Hamlet İsaxanlı açaraq, qonaqları salamladı və belə bir konfransa ev sahibliyi etməkdən məmnun olduqları bildirdi.
Sonra söz Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri İrfan Siddiqə verildi. O, Şekspirin Avropa teatr və incəsənətinin, ədəbiyyatının inkişafındakı misilsiz xidmətlərindən danışdı.
Qeyd olundu ki, Uilyam Şekspir həm komediya, həm də faciə janrlarında eyni dərəcədə uğur qazanan nadir dramaturqlardandır. Onun “Hamlet”, “Otello”, “Romeo və Cülyetta”, “Maqbet”, “Kral Lir” kimi əsərləri dünya ədəbiyyatının nadir inciləri sırasındadır. Şekspirin əsərləri dünyanın bir çox dillərinə o cümlədən Azərbaycan dilinə tərcümə olundu, dramları isə dünyanın əksər teatrlarında tamaşaya qoyuldu.
Tədbirdə Britaniya, Azərbaycan və Gürcüstandan olan akademik işçilər və tədqiqatçılar –Lester Universitetindən (Birləşmiş Krallıq) professor Sarah Knight, İlia Dövlət Universitetindən (Gürcüstan) Natalia Tvalçrelidze, Azərbaycanın müxtəlif təhsil ocaqlarından Alla Bayramova, Sabir Mustafa, Qılıncxan Bayramov U.Şekspirin yaradıcılığına dair təqdimatlar etdilər, film və qısa dram səhnələri nümayiş olunduqdan sonra Şekspirin dünya mədəniyyəti və təhsildə rolu barədə müzakirələr aparıldı.
Konfransda universitetimizin Xarici dillər kafedrasının müdiri, professor Nigar  İsgəndərova, baş müəllim Zeynəb Əhmədova və filologiya fakültəsinin 976-qrupun tələbələrindən Gülər Ələkbərli, Gülafər Cəlilova, Ləman İsmayılova, Təhminə Qüdrətova, Ülviyyə Hüseynli, Sofiya Heydərova, Aytac Davudova iştirak etdilər.

22 апреля в рамках программы «Shakespeare Lives» при организационной поддержке «British Council» в университете Хазар состоялась конференция на тему "Шекспир в мире", посвященная 400 –летней годовщине смерти великого поэта и драматурга Уильяма Шекспира.
Открывая конференцию, ректор университета, председатель попечительского совета и совета директоров, профессор Гамлет Исаханлы поприветствовал участников и выразил глубокое удовлетворение тем, что подобная конференция проводится при участии университета, которым он руководит.
Далее слово было предоставлено чрезвычайному и полномочному послу Великобритании в Азербайджане Ирфану Сиддиг. Он говорил о Шекспире, который внес неоценимый вклад в театральное искусство и литературу. Было отмечено, что Уильям Шекспир один из тех редких драматургов, который достиг одинакового успеха как в комедийном, так и трагическом жанре. Его "Гамлет", "Отелло", "Ромео и Джульетта", "Макбет", "Король Лир" являются шедеврами мировой литературы. Произведения Шекспира были переведены на многие языки мира, в том числе и на азербайджанский. Его пьесы ставятся во многих театрах мира.
На мероприятии были представлены презентации академических работников и исследователей из Великобритании, Грузии и Азербайджана. Профессор литературы Ренессанса Лестерского университета Сара Найт, директор театра Илиауни и лектор государственного университета Ильи Наталья Твалчрелидзе, а также Алла Байрамова, Сабир Мустафа, Гылынджхан Байрамов в своих презентациях говорили о роли Шекспира в мировой культуре и образовании.
Сумгаитский государственный университет представляли заведующая кафедрой иностранных языков, профессор Нигяр Искендерова, старший преподаватель Зейнаб Ахмедова, студенты 976 группы Гюляр Алекперли, Гюлафер Джалилова, Ляман Исмаилова, Тахмина Гудратова, Ульвия Гусейнли, София Гейдарова и Айтадж Давудова.