Əsas səhifə | Xəbərlər | Elmi əlaqələrimiz genişlənir
Son illər ölkəmizdə elm, təhsil sahəsində aparılan islahatlar müsbət nəticələr verir. Bunun nəticəsidir ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəllim, tələbə heyəti dünyanın bir çox nüfuzlu ali məktəblərində layiqincə təmsil olunur, təcrübə keçir. Əldə olunan uğurlar beynəlxalq səviyyədə keçirilən konfranslarda maraqla qarşılanır. Tələbə Elmi Cəmiyyətinin Elmi rəhbəri, Bərk cisimlər fizikası kafedrasının dosenti İslam Paşayevin rəhbərliyi ilə Kimya və Biologiya fakültəsinin IV kurs tələbələri Aygün Qənbərzadə, Yaqut Yusifova, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin II kurs tələbəsi Teymur Səfiyev Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq Akademik Universitetində martın 28-dən 30 – dək  keçirilən “Saint Petersburg OPEN 2016” optoelektronika, fotonika və nanostrukturlar üzrə beynəlxalq konfransda  iştirak üçün ezam olundular. Səfər zamanı tələbələr öz təəssüratlarını universitetin  rektoru, professor Elxan Hüseynovla bölüşdülər. Bildirdilər ki, SDU-nun nümayəndə heyətini “Saint-Petersburq OPEN-2016” optoelektronika, fotonika və nanostrukturlar üzrə beynəlxalq konfransın təşkilatı məsələləri üzrə rəhbəri, Sankt Peterburq Akademik Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru,   fizika riyaziyyat elmlər doktoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının  müxbir üzvü Aleksey Evgenoviç  Jukov  qəbul etmiş və optoelektronika, fotonika və nanostrukturlar barədə fikir mübadiləsi aparmışlar.
TEC-in elmi rəhbəri, dosent İslam Paşayev akademik  Aleksey Evgenoviç  Jukovun Sumqayıt Dövlət Universiteti haqqında yüksək fikir söylədiyini və universitetin rəhbəri professor Elxan Hüseynova şəxsi salamını çatdırılmasını xahiş etdiyini bildirdi. Gələcəkdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəllim heyətinin mübadiləsinə, tələbələrin qarşılıqlı elmi təcrübə keçmələrinə, bir sözlə, qarşılıqlı - faydalı əməkdaşlığa hər zaman hazır olduğunu vurğulamış və tezliklə universitetimizdə olmağı arzu etmişdir.
Qeyd edək ki, konfransa 14 ölkələrdən 700 məruzə təqdim olunmuş, bunlardan 297 məruzə konfrans proqramına daxil edilmişdir.
Konfransın yekununda məruzələri ilə fərqlənən tələbə və gənc alimlər, o cümlədən, universitetimizin nümayəndələri diploma layiq görülmüşlər.

Главная страница | Новости | Научные связи университета расширяются
С каждым днем расширяются научные связи университета, вступившего на новый этап своего развития.  Реформы, проводимые в последние годы в системе образования и науки, дают положительные результаты. Преподаватели, студенты и сотрудники Сумгаитского государственного университета достойно  представляют наш университет в престижных университетах мира, перенимают их научный опыт. Благодаря достигнутым успехам,  наш университет с уважением принимается на конференциях международного уровня.
28 - 30 марта Санкт-Петербургский национальный исследовательский Академичесий университет Российской академии наук организовал школу-конференцию с международным участием по Оптоэлектронике, Фотонике и Наноструктурам «Saint Petersburg OPEN 2016». Во главе  руководителя Студенческого научного общества, доцента  кафедры физики твердых тел Ислама Пашаева на этой конференции приняли участие студенты II курса факультета физики и электроэнергетики Теймур Сафиев, IV курса факультета химии и биологии Айгюн Ганбарзаде и Ягут Юсифова.
По возвращении студенты поделились своими впечатлениями от поездки с ректором университета, профессором Эльханом Гусейновым. Они отметили что, проректор по научной работе Санкт-Петербургского Академического университета, член-корреспондент РАН, доктор физико-математических наук Жуков Алексей Евгеньевич принял у себя делегацию от  СГУ. Во время встречи состоялся обмен мнениями о  перспективах в сфере оптоэлектроники, фотоники и наноструктурах. Доц. Ислам Пашаев отметил что, Алексей Евгеньевич высказал высокое мнение о нашем университете и передал свои наилучшие пожелания ректору Эльхану Гусейнову. Он выразил готовность к взаимовыгодному научному сотрудничеству и желание в скором будущем посетить наш университет.
Следует отметить, что на конференции было представлено 700 докладов из  14 стран, 297 из которых  были включены в программу конференции.
В завершение конференции авторы лучших докладов, среди которых были и студенты нашего университета, были награждены дипломами.