Əsas səhifə | Xəbərlər | Təhsil: hamı üçün-maneləri yox edək, qapıları açaq
“Əlilliyi olan insanların Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinə inteqrasiyasının təməlinin qoyulması” bu gün cəmiyyəti düşündürən ən vacib məsələlərdəndir. Tempus layihəsi çərçivəsində Gəncə Dövlət Universitetində yanvar  15-dən 17-dək keçirilən “Təhsil; hamı üçün-maneləri yox edək, qapıları açaq” adlı təbliğat konfransında  universitetimizin Beynəlxalq Əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, dosent Turqay Hüseynov təmsil etmişdir.
Konfransın əsas məqsədi əlilliyi olan şəxslərin Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinə inteqrasiyasına zəmin yaratmaq və bu sahədə Avropa təcrübəsini Azərbaycan universitetlərində tətbiqi, Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinə əlilliyi olan tələbələrin cəlb edilməsi və dəstəklənməsi üçün uyğun siyasətin və təlimatın hazırlanması, ali təhsil müəssisələrində tələbələrin, müəllimlərin və işçilərin təlimləndirilməsi, yerli tərəfdaş universitetlərdə “Əlilliyi olan tələbələr üçün “Mərkəz”lərin yaradılması və layihə barədə ictimayyətin məlumatlandılması olmuşdur.
Konfransda layihənin milli partnyorları: Naxçıvan Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Lənkəran Dövlət Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Xəzər Universiteti, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi  və Azərbaycan Respublikası Əlil Təşkilatlar İttifaqı (ƏTİ),  Gəncə Dövlət Universitetinin, yerli icra hakimiyyəti orqanları, QHT nümayəndələri, əlilliyi olan şəxslər iştirak etmişlər.
Sonra yerli tərəfdaşların ümumi idarəetmə görüşü olmuşdur. Görüşdə partnyor təşkilatlar tərəfindən yerinə yetirilmiş, nəzərdə tutulan fəaliyyətlərə aid təqdimatlar göstərilmiş,  o cümlədən universitetimizin Beynəlxalq Əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, dosent Turqay Hüseynov təqdimatla çıxış edərək pilot layihə, pilot proqram, təlimatlar üzərində iş və maliyə məsələləri ilə bağlı müzakirələrə qatılmışdır. Müzakirələrin yekunu olaraq layihənin effektli yerinə yetirilməsi üçün tədbirlər planı təsdiq olunmuşdur.

Главная страница | Новости | Образование для всех - устраним барьеры, откроем двери
«Привлечение в вузы Азербайджана лиц с ограниченными физическими возможностями»-одна из наиболее важных задач современного общества. С 15 по 17 января в Гянджинском государственном университете  в рамках проекта Tempus состоялась конференция  «Образование для всех – устраним барьеры, откроем двери».Сумгайытский государственный университет представлял руководитель отдела международного сотрудничества, доцент Тургай Гусейнов.
Основной целью конференции являлось создание условий для интеграции лиц с ограниченными физическими возможностями в высшие учебные заведения Азербайджана,  применение европейского опыта в этой сфере, инструктирование студентов, преподавателей и сотрудников, создание Центра для студентов с ограниченными физическими возможностями в местных университетах – партнерах.
В работе конференции принимали участие местные партнеры по проекту: Министерство образования Азербайджанской Республики, Министерство труда и социальной защиты, Союз организаций инвалидов Азербайджана, Нахчыванский государственный университет, Азербайджанский государственный экономический университет, Ленкоранский государственный университет, Сумгайытский государственный университет, Гянджинский государственный университет, Университет Хазар, представители местной исполнительной власти, лица с ограниченными  физическими возможностями.
Затем состоялась встреча организаций- партнеров,  в которой были представлены презентации предстоящих мероприятий. Руководитель отдела международного сотрудничества СГУ, доцент Тургай Гусейнов выступил с презентацией и участвовал в обсуждении пилотского проекта и программы, финансовых вопросов и работы над инструкциями. После обсуждений был принят план мероприятий для эффективного осуществления проекта.