Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimizdə “KİTABI-DƏDƏ QORQUD”un alman dilinə tərcüməsi və nəşrinin 200 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçiriləcək
Universitetimizdə “KİTABI-DƏDƏ QORQUD”un alman dilinə tərcüməsi və nəşrinin 200 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçiriləcək
Sumqayit Dövlət Universitetində “KİTABİ-DƏDƏ QORQUD”un alman dilinə tərcüməsi və nəşrinin 200 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər:
I. 29 may 2015-ci ildə SDU-nun “Folklorşünaslıq”  Elmi-tədqiqat laboratoriyasının əməkdaşlarının  tələbə və magistrantlarla birlikdə  “Ana kitabımız – Dədə Qorqud“ mövzusunda elmi nəzəri seminar keçirilmiş və 123 səhifəlik xüsusi toplu nəşr edilmişdir.
Elmi seminarda “Kitabi - Dədə Qorqud” boyları ilə bağlı olaraq aşağıda qeyd olunan nəticələr əldə olunmuşdur:
1.Cənubi Qafqazın toponimiyasında dastanın boyları ilə bağlı toponimlər, onların lokalizasiyası (yeri) və xəritəsi elmi cəhətdən əsaslandırılaraq göstərilmişdir;
2.Dastandakı diyarşünaslıq motivlərinin orta və ali məktəblərdə öyrənilməsi yolları, “Dədə Qorqud” motivlərinin bədii ədəbiyyat və təsviri incəsənətdə  əks olunması şərh edilir;
3.Dastanda milli mentalitetimiz və etnoqrafiyamızın gözəl örnəklərindən seçmələr verməklə uyğun müqayisələr aparılmışdır. Bununla belə,  insani münasibətlər, milli dəyərlər, dövlətçilik, ailə münasibətləri və s. məsələlər  problem kimi qarşıya qoyulmuş və açıqlanmışdır.
II. 2015-ci il dekabrın 16-17-də “Kitabi-Dədə Qorqud” və dünya eposçuluq ənənəsi adlı beynəlxalq konfrans keçiriləcəkdir.
Konfransda aşağıdakı bölmələr üzrə məruzələr dinləniləcəkdir:
1.Qorqudşünasliq;
2.Azərbaycan folkloru: toplama, nəşr və tədqiqi məsələləri;
3.Folklor və yazılı ədəbiyyatın qarşılıqlı əlaqələri.
Konfransa indiyədək respublikamızın müxtəlif ali təhsil müəssisələrindən (BDU, BSU, AMİ, ADU, ADPU)  və xarici ölkə universitetlərindən (Türkiyə, Özbəkistan, Moldova, Başqırdıstan) yüz on  beş məqalə və tezis daxil olmuşdur. Məqalə və tezislər Azərbaycan, türk, rus və ingilis dillərindədir.  Konfrans materialları sonda toplu halında nəşr olunacaqdır.
Tədbirlər haqqında materiallar Sumqayıt Dövlət Universitetinin www.sdu.az saytında yerləşdirilmişdir.

Home | News | Ceremony dedicated to Kitabi Dada Gorgud’s translation into Germany and 200th anniversary will be held in our university
Yerləşdirilmə tarixi : 04 December 2015 11:49
Ceremony dedicated to Kitabi Dada Gorgud’s translation into Germany and 200th anniversary will be held in our university
Ceremonies dedicated to Kitabi Dada Gorgud’s translation into Germany and 200th anniversary in SSU:
I.Scientific theoretical seminar on the theme of “Our mother book – Dada Gorgud” has been held by cooperators of scientific research lab together with students and masters and 123 paged book was published. The obtained results related with “Kitabi Dada Gorgud” in the seminar are followings:
1)Toponyms  related with epos’s boys in the toponyms of South Caucasus, their localization and maps were shown scientifically.
2)Studying the methods of regional ethnography motives of epos in secondary and high schools, reflecting  “Dada Gorgud’s motives in literary literature and descriptive art” are commented.
3)Appropriate comparisons were made by introducing samples from national mentality and ethnography. Besides, humane treatments, national values, sovereignty, family relationships and other issues were discussed.
II.The International scientific Conference named “Kitabi Dada Gorgud and world epos tradition” will be held on December 16-17, 2015.  Reports on sections are:
1.Gorgud studies 2.Azerbaijan folk. Collection, print and investigation issues
3.The interactions of folk and written literature
115 scientific articles and theses from different universities (BSU, BSU, AMU, AUL, ASPU) and countries (Turkish, Uzbekistan, Moldova, Bashgirdstan)  were received till today. Scientific articles and theses are in the Azery, Turkish, English and Russian languages. The materials of conference will be printed in the end.