Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbə Elmi Cəmiyyətinin illik hesabat seçki konfransı
Dekabrın 3-də  Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin  illik hesabat seçki konfransı  öz işinə başladı.
Konfransı rektor Elxan Hüseynov açaraq, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin son bir ildəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi və bildirdi ki, müasir dövrdə  inkişaf etmiş dövlətlərin təcrübəsi təsdiqləyir ki, yalnız təhsil sistemi yüksək səviyyədə olan ölkələr hərtərəfli tərəqqiyə nail olurlar. Bu gün təhsilimizin dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biri olması ümummilli lider Heydər Əliyevin təhsilin inkişafına göstərdiyi müstəsna diqqət və  qayğısının davamıdır.
Professor vurğuladı ki, dahi rəhbər  təhsilə yalnız savad, bilik qazanmaq, elm öyrənmək imkanı kimi baxma¬mış, bütövlükdə, hər bir insanın həyatını düzgün qurmasında, fəal vətəndaş mövqeyinin formalaşmasında, cəmiyyətdə gedən tərəqqi prosesində yaxından iştirak etməsində təhsilin mühüm rola malik olduğunu önə çəkmişdir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasəti bu gün Prezident  cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir və gənclərin inkişafı üçün geniş imkanlar yaradılır. Bu gün Azərbaycanda yüksək intellektual səviyyəyə, vətənpərvərlik hissinə, milli düşüncəyə malik gənclər formalaşır. Azərbaycan gəncləri gündən-günə ölkənin ictimai-siyasi həyatında daha böyük rol oynayır. Hazırda respublikada mövcud olan yüzlərlə qeyri-hökumət və gənclər təşkilatlarının aktiv fəaliyyəti dövlətin yaratdığı şərait sayəsində mümkün olub. Məhz dövlətin gənclərə dəstək və diqqət göstərməsinin nəticəsində Azərbaycan gəncliyində özünə, öz gücünə, istedadına inam hissini artırır. Sevindirici haldır ki, bu da tələbələrin elmi potensialını, yaradıcılığını üzə çıxartmaq və onlarda elmə həvəs və maraq oyatmasına bir stimuldur.
Rektor qeyd etdi ki, dövlət başçısının Tələbə Elmi Cəmiyyətinin fəaliyyətinin artırılmasına dair imzaladığı 22 May 2009-cu il tarixli 295 nömrəli sərancamı ilə təsdiq edilmiş “2009-2013-cü illərdə Azərbaycan Respublikasının ali təhsil sistemində islahatlar üzrə Dövlət Proqramı” tədbirlər planına cavab olaraq bu istiqamətdə univer¬si¬te¬timizdə müvafiq işlər görülür. Tələbə Elmi Cəmiyyəti tələbələrin bilik səviyyəsini, tədrisin stimulunu artırmaq məqsədilə onlarla qarşılıqlı iş qurur, bu gün TEC 656-dan çox tələbə¬ni öz ətrafında  birləşdirir. Fakültələr arasında keçirilən  seminarlarda dinlənilmiş 78 elmi məruzə “Seminar toplusu” nda çap olunmuşdur. Bu seminarlarda fərqlənən tələbələr respublikadan kənarda Beynəlxalq konfraslarda iştirak etmişlər. Voronej Dövlət Meşə Texniki Universitetinin keçirdiyi Texniki və riyaziyyat elmləri üzrə Beynəlxalq Gənclər Forumuna universitetimizin 22 tələbəsinin elmi məqalələri qəbul olunmuşdur. 3 nəfər tələbəmiz professor Cavanşir Məmmədovun rəhbərliyi ilə bu konfransda iştirak etmiş və  uğurlu çıxışlarına görə sertifakata layiq görülmüşlər.
Rektor çıxışında  Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin və Rusiya Federasiyası Təhsil və Elm Nazirliyinin təşkilatı dəstəyi ilə keçirilən Azərbaycan-Rusiya Universitetlərarası Forumunun açılışı barədə məlumat verdi və  bildirdi ki, Assosiasiyaya Azərbaycan tərəfdən həmsədr  olmaqla  universitetimiz ən böyük nailiyyətə  imza atmışdı.
Universitetimizlə  Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti və Samara Dövlət Texniki Universiteti arasında və bir çox universitetlərlə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı. Mən inanıram ki, bu əməkdaşlığımız siz tələbələrin gələcək perspektivləri üçün çox uğurlu olacaq və  tələbələrin akademik mobilliyinin inkişaf etdirilməsinə öz müsbət təsirini göstərəcək. Əminliklə söyləyə bilərəm ki, tələbələrimiz Avropa təhsil məkanında öz yerlərini tutacaq və universitetimizi layiqincə təmsil edəcəklər.
Seminarda çıxış edən Universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Ramazan Məmmədov  diqqətə çatdırdı ki, bu seminarları keçirməkdə əsas məqsədimiz elmə, biliyə marağı olan tələbələri üzə çıxarmaq, onlara elmi tədqiqat işlərinin aparılmasında köməklik etmək və istiqamətləndirməkdir.   Bu günkü uğurumuz keçirdiyimiz silsilə seminarların nəticəsidir.
TEC-in elmi rəhbəri, dosent İslam Paşayev TEC-in fəaliyyətinin uğurlarından bəhs etdi və bildirdi ki, bu uğurumuz universitet rəhbərliyinin gərgin əməyinin nəticəsidir.
Konfransda Filologiya fakültəsi üzrə TEC rəhbəri Afət Rəfiyeva, Mühəndislik fakültəsi üzrə TEC rəhbəri Şəlalə Cəfərova, Nurlan Səmədli (TEC-Şura sədri), Fizika və Elektroenergetika  fakültəsindən  Əlizadə  İlhamə, Riyaziyyat fakültəsindən İbrahimov Əkbər, Kimya və biologiya fakültəsindən Rəhimova Könül, Mühəndislik fakültəsindən Suvarova Sevda, Tarix və coğrafiya fakültəsindən İsmayılov Nicat, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsindən Hüseynzadə Gülşən çıxış etdilər.

Home | News | Annual report election conference of the Student’s Scientific Society
Opening the conference  rector  prof. Elkhan Husseynov made a speech and highly  valued the  activity of  the Student Scientific Society for the last year and said that in modern period the experience of well-developed countries showed that only those countries achieved progress which had have high quality education system. Today our education has become one of the priorities of our country  only because of national leader H. Aliyev’s  attention and care  to it.
The great leader paid attention to the education  not only for being educated but also stated the great role of education  in the  formation  of active citizen position . Today the national leader H. Aliyev’s policy is  continued successfully by the president Mr. Ilham Aliyev and  wide opportunities are created for the youth  development .Today in Azerbaijan the youth having high intellectual level, patriotic feelings, national thoughts  is being formed. Azerbaijan youth play an important role in the socio- political life of the country. Nowdays the activity of non governmental and youth organizations have been possible because of condition made by the republic.
By the support and attention of the government  the sense of faith in himself has been increased in Azerbaijan youth. And all these stimulates students to study well and be interested in subjects they study.
The rector said that “The State program on reforms in the higher education system of  Azerbaijan Republic in 2009-2013 years”, approved by the decree no. 295 signed by the president on May 22 /2009 in order to improve the activity of the Student Scientific Society  in response to the plan, and  in this direction, the corresponding work had been done in our university.
Today more than 656 students join the SSS. 78 scientific papers reported  at the seminar held  among the faculty were published in a collection. The best students chosen at these seminars took part in international conferences.
International Youth Forum held by The Voronezh State Forest Technical University on technical and math sciences adopted 22 student’s scientific articles. 3 students under the direction of prof. Gevanshir Mammadov took part at this conference and were awarded with a certificate for their successful report.
Rector informed about Azerbaijan- Russian University Forum with the support of Ministry of  Education of Azerbaijan Republic and Ministry of Education of Russian Federation. Many other universities as well as Ufa State Technical University and Samara  State Technical University  signed cooperation  contracts with our university.
I believe that this cooperation will be successful for the students and will help them to improve their academic year.
The Vice-rector on science and innovation of the university prof. Ramazan Mammadov made a report at the conference and said that the aim of these seminars would help the students in their research work. Our today’s success is the result of these seminars.
The scientific supervisor  of  SSS Islam Pashayev spoke about the success of SSS and said that the success of  SSS was the result of hard work of university authorities.
At the conference the supervisor of SSS on philology Afat Rafiyeva , on the  faculty of Engineering Shalala Gafarova , Nurlan Samadli( The SSS Council chairman),   on the  faculty of Physics and Electro- energetics  Ilhama Alizadeh,  on the faculty of Mathematics Akbar Ibrahimov , on the faculty of Chemistry and Biology Konul Rahimova , on the faculty of Engineering Sevda Suvarova , On the faculty History and Geography Nigat Ismayilov, on the faculty of Economy and Menegement Gulshan Husseyinzadeh made  reports.