Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimiz Avropa Akkreditasiya Agentliyinin (ASİİN) sertifikatına layiq görüldü
Universitetimiz Avropa Akkreditasiya Agentliyinin (ASİİN) sertifikatına layiq görüldü
“Azərbaycan üçün mühəndis təhsilində tədrisin Bolonya prosesinə uyğunlaşdırılması” mövzusunda Avropa Komissiyasının TEMPUS layihəsinə yekun vuruldu.
Avropa Komissiyasının Təhsil, Audiovizual və Mədəniyyət üzrə İcra Agentliyinin dəstəyi ilə 2011-2015-ci illərdə Köln Tətbiqi Elmlər Universiteti, QratTexniki Universiteti, Varşava Texniki Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universiteti TEMPUS layihəsini uğurla həyata keçirmişdir. Layihənin müvəffəqiyyətlə başa çatması Azərbaycanda yüksək ixtisaslı mühəndis kadrların hazırlığı prosesinin təkmilləşdirilməsinə, Avropa təhsil sisteminə inteqrasiyasına və tədris prosesinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə təkan verəcəkdir.
İlk dəfə olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetinin 3 ixtisası (bakalavr təhsili üzrə Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi, elektroenergetika mühəndisliyi və magistr təhsili üzrə kimya sənayesində enerji menecmenti ixtisasları), Azərbaycan Texniki Universitetinin 4 və Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 3 ixtisası Avropa akkreditasiya agentliyinin (ASİİN) sertifikatına layiq görüldü. Onu da qeyd edək ki, sentyabrın 23-də Azərbaycan Texniki Universitetində Avropa Komissiyasının TEMPUS layihəsinin yekun konfransı keçirildi.
Konfransda təhsil nazirinin müavini Ceyhun Bayramov çıxış edərək bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası və “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası” kimi proqram sənədlərində Azərbaycan təhsilinin dünya və Avropa təhsil məkanına inteqrasiyasının gücləndirilməsi, təhsil standartlarının unifikasiyası və Bolonya prosesinin dərinləşdirilməsi ilə yanaşı,Azərbaycan təhsil ocaqlarının, xüsusilə də ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi, onların təhsil sahəsində həyata keçirilən beynəlxalq proqramlara cəlb olunması mühüm yer tutur.
Avropa İttifaqının nümayəndə heyətinin rəhbəri xanım Malena Mard,Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycandakı səfirinin müavini Yevgeni Schoenfeld, Layihənin koordinatoru, Köln Texniki Universitetinin professoru Reza Talebi-Dəryani, Azərbaycanda “Erasmus+proqramlar” ofisinin rəhbəri Pərviz Bağırov konfransda çıxış edərək Azərbaycan Respublikası ali məktəblərində Avropa Komissiyasının TEMPUS layihəsi ilə bağlı görülmüş işlərin əhəmiyyətindən danışdılar.
Onu da qeyd edək ki, Köln Tətbiqi Elmlər Universitetinin saytında “Azərbaycan üçün mühəndis təhsilində tədrisin Bolonya prosesinə uyğunlaşdırılması” mövzusunda Avropa Komissiyasının TEMPUS layihəsinin yekunu barədə məqalə dərc olunub.

The TEMPUS project of the European Commission in the subject of “Adapting the engineering training to Bologna Process in Azerbaijan” was completed.In 2011-2015, with the support of European Commission’s Executive Agency on Culture, Audiovisualand Education, Cologne Applied Sciences University, Graz Technical University, Warsaw Technical University, Azerbaijan Technical University, Azerbaijan State Oil and Industry University and Sumgait State University successfully carried out TEMPUS project.
For the first time, three specialties at Sumgait State University (at bachelor’s level Process Automation Engineering, Power Engineering and master’s level Energy management in chemical industry), four specialties at Azerbaijan Technical University and three specialties at State Oil and Industry University were awarded with the European Accreditation Agency certificate. On September 23, the final conference of European Commission TEMPUS project was held at the Azerbaijan Technical University.
Jeyhun Bayramov, Deputy Minister of Education, addressing at the conference, gave information about “Azerbaijan 2020: look into the future”, development conceptions and State Strategy on the development of education in Azerbaijan approved by the President Ilham Aliyev. The integration of Azerbaijan education into European and world education system, unification of education standards, the improvement of Bologna process and involvement of the Azerbaijani high schools in international educational projects, expansion of their international cooperation are central matters in these program documents.
Malena Mard, Head of European Union delegation to Azerbaijan, Yevgeni Schoenfeld, Deputy Ambassador of Federal Republic of Germany in Azerbaijan, RezaTalebi-Daryani, Project Coordinator, professor at Cologne Technical University, Parviz Bagirov, Head of “Erasmus+programs” office in Azerbaijan stated the importance of European Commission TEMPUS project in the higher schools of the Republic of Azerbaijan.
We must also say that the article related to the completion of the European Commission TEMPUS project on “Adapting the engineering training to Bologna Processin Azerbaijan” was published in the site of Cologne Applied Sciences University.