Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimizin Folklorşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyasının “Ana kitabımız-Dədə Qorqud” məqalələr toplusu nəşr olunub
Universitetimizin Folklorşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyasının “Ana kitabımız-Dədə Qorqud” məqalələr toplusu nəşr olunub
Məqalələr toplusu “Kitabi Dədə Qorqud”un alman dilinə tərcümə olunması və çap edilməsinin 200 illik yubileyi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 20 fevral 2015-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələn tədbirlər planına uyğun olaraq hazırlanmışdır.
Kitaba Folklorşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyası əməkdaşlarının hazırladıqları elmi məqalələr daxil edilmişdir. Müxtəlif mövzulu bu məqalələr tarixən ifadan çıxıb abidəyə çevrilmiş eposun tarixi-mədəni dəyərləri, ədəbi-etik  motivləri, onomasttikası və s. Haqqında fikirlər ümumiləşdirilmişdir.
Toplu bakalavr  və magistratura pillələrində təhsil alan tələbələr, doktorant və dissertantlar, eləcə də dil və ədəbiyyat fənlərini tədris edən müəllimlər üçün də faydalı olacaqdır.

Научно-исследовательская лаборатория фольклористики СГУ опубликовала сборник статей «Родная книга - Деде Горгуд»
Сборник подготовлен согласно плану мероприятий, разработанного по распоряжению Президента Азербайджанской Республики 20 февраля 2015 года в честь 200- летнего юбилея первого перевода и издания “Китаби-Деде Горгуд” на немецком языке. В сборник вошли научные статьи сотрудников лаборатории фольклористики. В статьях нашли свое отражение ономастика, культурно-исторические ценности и литературно-эстетические принципы эпоса. В дальнейшем сборник может послужить пособием не только для студентов, обучающихся на всех ступенях обучения, но и для преподавателей языка и литературы.