Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti Türkiyə universitetləri ilə əməkdaşlıq edir
SDU beynəlxalq proqramlar çərçivəsində qardaş Türkiyə universitetləri ilə 2015-ci ildən əməkdaşlıq edərək, beynəxalq əlaqələrini ugurla davam etdirir. Belə proqramlardan biri Mövlanə Mübadilə proqramıdır. Bu illər ərzində universitetimizdən Türkiyə universitetlərinə bir çox müəllim dəvət almış və proqram tələblərini uğurla yerinə yetirmişlər. Bu təcrubənin davamı olaraq 2019-2020-ci tədris ili üçün SDU-nun 4 müəllimi TC YÖK tərəfindən Adnan Menderes Universitetinə seçilmiş və 2 həftəlik mübadilədə iştirak etmək hüququ qazanmışlar: Tarix və coğrafiya fakültəsi Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Neyman Xasayev, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi İqtisadiyyat kafedrasının dosenti Lalə Vəliyeva, həmin fakültənin Maliyyə və mühasibatlıq uçotu kafedrasının asistenti Dilarə Əmiraslanova və Filologiya fakültəsi Psixologiya və pedaqogika kafedrasının müəllimi Südabə Məmmədova. Ezamiyyə xərcləri proqram çərçivəsində TC tərəfindən ödənilir.
Eyni zamanda proqram cərcivəsində Türkiyə universitetlərindən də SDU-ya dəvət almış nümayəndələr barəsində məlumat vermək istərdik .
Bülent Ecevit Universitetinin Türk dili və ədəbiyyatı kafedrasının dosenti Gül Banu Duman universitetimizə iki həftəlik mühazirə oxumaq üçün dəvət almışdır. Bununla yanaşı, həmin universitetin II kurs magistrantı Yasimin Kayabaş magistr işinin tətqiqatı üçün SDU-nun Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasına dəvət almışdır. Hazırda universitetimizdə olan Yasimin Kayabaş Qeyri-maddi mədəni irsimiz olan “Keçəl obrazının müqayisəli təhlili” mövzusunda olan tətqiqat işinin materiallarının toplanması üzərində işə başlamışdır. Proqramın tələblərinə görə, araşdırmaçıya hər iki tərəfdən elmi rəhbərlər təyin olunmuşdur. SDU tərəfindən elmi rəhbər kafedranın dosenti Nail Qurbanov mövzunun maraqlı seçim olduğunu və bununla bağlı Azərbaycan folklor mədəniyyətindən də istifadə olunacağını bildirmışdir.
Daha bir uğurlu seçim SDU-nun Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi Rövşən Məmmədovun Bülent Ecevit Universitetinə dəvət almasıdır. Müəllimimiz 1(bir) il müddətində adı çəkilən universitetdə dərs dəyəcəkdir. Onu da bildirək ki, bütün göstərilən əməkdaşların maliyyə xərci Türkiyə tərəfindən ödəniləcəkdir.
Qeyd edək ki, SDU Türkiyə universitetləri ilə təkcə Mövlanə proqramı ilə deyil, həmçinin ERASMUS+ və digər beynəlxalq konfranslar çərçivəsində də əməkdaşlıq edir. Bunlardan Qazi, Sakarya, Adnan Menderes və Bülent Ecevit Universitetləri ilə daha sıx əməkdaşlıq həyata keçirir. Dostluğumuzun uğurlu davamı olaraq universitetimizin rəhbərliyinə yaradılan şəraitə görə təşəkkür edirik.

Yerləşdirilmə tarixi : 26 September 2019 14:28
Since 2015, SSU has been actively cooperating with Turkish universities in the framework of international programs. One such program is the Mevlana exchange program. For several years, many teachers of our university were invited to Turkish universities and successfully completed the requirements of the program. In the new 2019/2020 academic year, four faculty members of SSU received the right to participate in a two-week exchange program at Adnan Menderes University: Neyman Khasayev, assistant professor of the Department of History and its teaching methods at the Faculty of Economics and Management, Lala Veliyeva, assistant professor of Economics department of Economics and Management faculty, and assistant of Department of Finance and accounting Dilara Amiraslanova, and teacher of the Department of Psychology and Pedagogy of the Faculty of Philology Sudaba Mammadova. Costs are paid by the Republic of Turkey within the program.
At the same time, an associate professor of Turkish language and literature, Gul Banu Duman, was invited from the University of Bulent Ecevit to the SSU for two weeks to give lectures. Also, a second-year undergraduate of the same university, Yasim Kayabash, who currently works at our university and is engaged in researching materials for the master's thesis “Comparative analysis of the image of Kechal,” was invited to the faculty of Azerbaijani and foreign countries’ literature of SSU. According to the requirements of the program, academic advisers were appointed for him from both sides. Associate professor Nail Gurbanov was appointed as the supervisor of the SSU.
Another successful choice is the invitation of Rovshan Mammadov, senior lecturer of Department of Azerbaijani and foreign countries’ literature, to Bulent Ecevit University for one academic year. We also note that Turkey will bear the financial expenses of all these employees.
It should be noted that SSU cooperates not only with the Mevlana program, but also with ERASMUS + and other international projects in the framework of international conferences. Among them are the universities of Gazi, Sakarya, Adnan Menderes and Bulent Ecevit. We express our gratitude to the university administration for the created conditions for the continuation of friendship and cooperation.