Əsas səhifə | Xəbərlər | Yay məktəbinin iştirakçıları Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğunda oldular
Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil edilən “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Yay məktəbinin iştirakçıları iyulun 20-də Qobustan Milli Tarixi-Bədii Qoruğunda oldular.
Qonaqlar qoruq ərazisində yaradılmış muzeydə nümayiş etdirilən eksponatlar və qoruqda olan qayaüstü rəsmlərə baxdılar.Məlumat verildi ki, Qobustan Milli Tarixi-Bədii Qoruğu açıq səma altında qoruq-muzey kimi ölkəmizə səfər edən hər bir qonağın böyük marağına səbəb olur. Ərazidə Daş dövründən son orta əsrlərə qədər əcdadlarımız yaradığı həyat və məişəti əks etdirən çoxsaylı maddi mədəniyyət nümunələri vardır. Qobustan qayaüstü rəsmləri dünyada bu tipli abidələrdən ən zəngini hesab olunur. Qoruq ərazisində alimlər tərəfindən 6 mindən çox qayaüstü təsvir, 20 mağara və yaşayış yeri, 40 kurqan aşkar edilib və öyrənilib. Qoruqda tədqiqat işlərinin aparılmasında beynəlxalq təcrübəyə də xüsusi önəm verilir. Qeyd olundu ki, Qobustan Milli Tarixi-Bədii Qoruğundakı nadir qayaüstü rəsmlərin geniş təbliğinin xüsusi əhəmiyyətini nəzərə alan dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə qoruq muzeyi üçün yeni bina tikilib. Diqqətə çatdırıldı ki, dünya əhəmiyyətli tarixi abidə olan Qobustan qoruğu 2007-ci ildə UNESCO-nun Dünya irs siyahısına daxil edilib.
Qədim insan məskəni ilə tanışlıqdan məmnun qalan qonaqlar ərazidə aparılmış tədqiqat işləri və tarixi eksponatlarla maraqlandılar.

Главная страница | Новости | Участники Летней школы посетили Гобустанский государственный историко-художественный заповедник
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Июль 2019 13:19
Участники Летней школы посетили Гобустанский государственный историко-художественный заповедник
20 июля участники Летней школы «Путешествие в страну огней – Азербайджан» посетили Гобустанский государственный историко-художественный заповедник.
Гости ознакомились с экспонатами созданного на территории заповедника музея и посмотрели наскальные рисунки. Им была дана информация о том, что Гобустанский национальный историко-художественный заповедник получил большую известность как музей-заповедник под открытым небом. Многочисленные материально - культурные образцы, отображающие жизнь и быт людей, проживавших на этой территории с каменного века до позднего средневековья, создавались на протяжении тысячелетий предками современных азербайджанцев. Наскальные рисунки Гобустана являются богатейшими в мире среди памятников такого типа. Учеными было выявлено на территории заповедника и изучено более 6 тысяч наскальных изображений, 20 пещер и мест проживания, 40 курганов.
Было отмечено, что учитывая особое значение широкой пропаганды уникальных наскальных рисунков в Гобустанском заповеднике, распоряжением главы государства Ильхама Алиева для музея-заповедника было построено новое здание.
Гости были проинформированы о том, что Гобустанский заповедник, являющийся историческим памятником мирового значения, с 2007 года включен в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Гости поинтересовались проводимыми в заповеднике археологическими исследованиями и выразили свое удовлетворение проведенной экскурсией.