Əsas səhifə | Xəbərlər | Yay məktəbinin iştirakçıları Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğunda oldular
Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycan-Rusiya Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil edilən “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Yay məktəbinin iştirakçıları iyulun 20-də Qobustan Milli Tarixi-Bədii Qoruğunda oldular.
Qonaqlar qoruq ərazisində yaradılmış muzeydə nümayiş etdirilən eksponatlar və qoruqda olan qayaüstü rəsmlərə baxdılar.Məlumat verildi ki, Qobustan Milli Tarixi-Bədii Qoruğu açıq səma altında qoruq-muzey kimi ölkəmizə səfər edən hər bir qonağın böyük marağına səbəb olur. Ərazidə Daş dövründən son orta əsrlərə qədər əcdadlarımız yaradığı həyat və məişəti əks etdirən çoxsaylı maddi mədəniyyət nümunələri vardır. Qobustan qayaüstü rəsmləri dünyada bu tipli abidələrdən ən zəngini hesab olunur. Qoruq ərazisində alimlər tərəfindən 6 mindən çox qayaüstü təsvir, 20 mağara və yaşayış yeri, 40 kurqan aşkar edilib və öyrənilib. Qoruqda tədqiqat işlərinin aparılmasında beynəlxalq təcrübəyə də xüsusi önəm verilir. Qeyd olundu ki, Qobustan Milli Tarixi-Bədii Qoruğundakı nadir qayaüstü rəsmlərin geniş təbliğinin xüsusi əhəmiyyətini nəzərə alan dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə qoruq muzeyi üçün yeni bina tikilib. Diqqətə çatdırıldı ki, dünya əhəmiyyətli tarixi abidə olan Qobustan qoruğu 2007-ci ildə UNESCO-nun Dünya irs siyahısına daxil edilib.
Qədim insan məskəni ilə tanışlıqdan məmnun qalan qonaqlar ərazidə aparılmış tədqiqat işləri və tarixi eksponatlarla maraqlandılar.

Home | News | PARTICIPANTS OF SUMMER SCHOOL VISITED GOBUSTAN NATIONAL HISTORICAL AND ARTISTIC RESERVE
PARTICIPANTS OF SUMMER SCHOOL VISITED GOBUSTAN NATIONAL HISTORICAL AND ARTISTIC RESERVE
On July 20, the participants of the Summer School “Travel to the Land of Fire Azerbaijan” visited Gobustan National Historical and Artistic Reserve.
The guests got acquainted with the exhibits of the museum created on the territory of the reserve and looked at the cave paintings. They were given information that the Gobustan National Historical and Artistic Reserve received great fame as an open-air museum-reserve. Numerous material and cultural samples reflecting the life of people who lived in this territory from the Stone Age to the Late Middle Ages were created for thousands of years by the ancestors of modern Azerbaijanis. Gobustan cave paintings are the richest in the world among monuments of this type. Scientists have identified over 6 thousand rock paintings, 20 caves and residences, 40 barrows on the territory of the reserve.
It was noted that taking into account the special significance of the extensive propaganda of unique rock paintings in the Gobustan reserve, a new building was constructed for the museum-reserve by the order of the head of state Ilham Aliyev.
The guests were informed that the Gobustan Reserve, which is a historical monument of world importance, has been included in the UNESCO World Heritage List since 2007.
The guests inquired about the archaeological research conducted in the reserve and expressed their satisfaction with the excursion.