Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Tələbə yay məktəbinin açılışı oldu
SDU-da “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Tələbə yay məktəbinin açılışı oldu
Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində iyulun 14-dən 21-dək “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Tələbə yay məktəbi təşkil edilib.
İyulun 15-də rektor professor Elxan Hüseynov və iştirakçılar Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın ümummilli lideri, müasir müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil qoydular. Rektor professor Elxan Hüseynov 1969-cu ildə Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişi ilə Azərbaycan tarixində böyük dönüş dövrünə keçildiyini, dinamik və hərtərəfli inkişafı təmin edən kompleks islahatlara başlanıldığını vurğuladı. Müstəqil Azərbaycanın qurulmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəsna rolundan, həyat və dövlətçilik fəaliyyətindən söz açdı. Qeyd etdi ki, zəngin siyasi irsə, təcrübəyə malik olan Ulu öndərin banisi olduğu dövlətçilik strategiyası Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizin inkişafı istiqamətində davam etdirilir. Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən düşünülmüş iqtisadi siyasət nəticəsində Azərbaycan bölgənin aparıcı dövlətinə çevrilmişdir.
Sonra qonaqlar Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə şəhid olan qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini yad edib, məzarları üzərinə və “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə gül dəstələri qoydular. SDU-nun Azad Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent Elmar Xəlilov şəhidlərimizin qəhrəmanlığı, döyüş şücaəti, igidliyi haqqında məlumat verərək bildirdi ki, milli birlik və vətənpərvərliyin simvoluna çevrilmiş 20 Yanvar faciəsi xalqımızın öz suverenliyi uğrunda apardığı mübarizənin şərəfli tarixidir. Hər il milyonlarla insan paytaxtın ən yüksək nöqtəsində salınan Şəhidlər xiyabanını ziyarət edir, qəhrəmanlarının xatirəsini anır. Şəhidlərin əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad edirlər. 20 Yanvar faciəsində həlak olanlar xalq qəhrəmanlarıdır, onlar millətimizin qəhrəmanlarıdır. Onların həlak olması bizim üçün, xalqımız üçün böyük itkidir. Eyni zamanda onların şəhid olması xalqımızın qəhrəmanlıq rəmzidir. 1990-cı ilin yanvar qırğını nə qədər faciəli olsa da, Azərbaycan xalqının iradəsini, milli azadlıq uğrunda mübarizə əzmini qıra bilmədi. Həmin müdhiş gecədə həlak olan Vətən oğulları Azərbaycanın tarixinə parlaq səhifə yazdılar, xalqın milli azadlığı, müstəqilliyi üçün yol açdılar. Bu gün qanlı 20 Yanvar faciəsi müstəqil Azərbaycan dövlətinin tarixinə xalqımızın şərəf və qəhrəmanlıq səhifəsi kimi yazılmışdır.

Home | News | OPENING CEREMONY OF “TRAVEL TO LAND OF FIRE AZERBAIJAN” SUMMER SCHOOL AT SSU
From July 14 to 21, “Travel to Land of Fire Azerbaijan” Summer School is organized at Sumgayit State University by support of Ministry of Education and Association of Russian-Azerbaijani Universities.
On July 15, rector professor Elkhan Huseynov and participants visited Alley of Honor and commemorated memory of national leader Heydar Aliyev and laid a wreath at his grave.
Professor Elkhan Huseynov emphasized that the coming to power of Heydar Aliyev in 1969 was a turning point in the history of Azerbaijan and marked the beginning of comprehensive reforms that ensured the dynamic and comprehensive development of the republic. The rector spoke about the life and activities of Heydar Aliyev, about the exceptional role of the national leader in the development and strengthening of the independence of Azerbaijan. He noted that the policy aimed at the development of the republic, its statehood, the foundations of which were laid by Heydar Aliyev, who had a great deal of political experience, is successfully implemented by President of the Republic, Ilham Aliyev. As a result of a sound economic policy of the President, Azerbaijan has become a leading state in the Caucasus region.
After that, the guests commemorated the memory of the martyrs who died in the struggle for the independence and territorial integrity of the republic, and laid flowers at the Eternal Flame memorial on the Martyrs Alley. Elmar Khalilov, chairman of the Committee of Independent Trade Unions, spoke about the courage and heroism of the martyrs, about the events of January 20, which became a symbol of national unity and patriotism. He noted that the tragedy of January 20 is perceived as a tragic, but at the same time, a glorious page in the history of our country. Every year on this day, hundreds of thousands of people come to worship the graves of heroes who sacrificed their lives for the freedom of the people.