Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Tələbə yay məktəbinin açılışı oldu
SDU-da “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Tələbə yay məktəbinin açılışı oldu
Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində iyulun 14-dən 21-dək “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Tələbə yay məktəbi təşkil edilib.
İyulun 15-də rektor professor Elxan Hüseynov və iştirakçılar Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın ümummilli lideri, müasir müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil qoydular. Rektor professor Elxan Hüseynov 1969-cu ildə Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişi ilə Azərbaycan tarixində böyük dönüş dövrünə keçildiyini, dinamik və hərtərəfli inkişafı təmin edən kompleks islahatlara başlanıldığını vurğuladı. Müstəqil Azərbaycanın qurulmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəsna rolundan, həyat və dövlətçilik fəaliyyətindən söz açdı. Qeyd etdi ki, zəngin siyasi irsə, təcrübəyə malik olan Ulu öndərin banisi olduğu dövlətçilik strategiyası Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizin inkişafı istiqamətində davam etdirilir. Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən düşünülmüş iqtisadi siyasət nəticəsində Azərbaycan bölgənin aparıcı dövlətinə çevrilmişdir.
Sonra qonaqlar Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə şəhid olan qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini yad edib, məzarları üzərinə və “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə gül dəstələri qoydular. SDU-nun Azad Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri dosent Elmar Xəlilov şəhidlərimizin qəhrəmanlığı, döyüş şücaəti, igidliyi haqqında məlumat verərək bildirdi ki, milli birlik və vətənpərvərliyin simvoluna çevrilmiş 20 Yanvar faciəsi xalqımızın öz suverenliyi uğrunda apardığı mübarizənin şərəfli tarixidir. Hər il milyonlarla insan paytaxtın ən yüksək nöqtəsində salınan Şəhidlər xiyabanını ziyarət edir, qəhrəmanlarının xatirəsini anır. Şəhidlərin əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad edirlər. 20 Yanvar faciəsində həlak olanlar xalq qəhrəmanlarıdır, onlar millətimizin qəhrəmanlarıdır. Onların həlak olması bizim üçün, xalqımız üçün böyük itkidir. Eyni zamanda onların şəhid olması xalqımızın qəhrəmanlıq rəmzidir. 1990-cı ilin yanvar qırğını nə qədər faciəli olsa da, Azərbaycan xalqının iradəsini, milli azadlıq uğrunda mübarizə əzmini qıra bilmədi. Həmin müdhiş gecədə həlak olan Vətən oğulları Azərbaycanın tarixinə parlaq səhifə yazdılar, xalqın milli azadlığı, müstəqilliyi üçün yol açdılar. Bu gün qanlı 20 Yanvar faciəsi müstəqil Azərbaycan dövlətinin tarixinə xalqımızın şərəf və qəhrəmanlıq səhifəsi kimi yazılmışdır.

В СГУ состоялось открытие Летней студенческой школы «Путешествие в страну огней – Азербайджан»
С 14-го по 21-е июля в СГУ при поддержке Министерства Образования Азербайджана и по инициативе Ассоциации Российско-Азербайджанских Университетов проводится Летняя студенческая школа «Путешествие в страну огней – Азербайджан».
15-го июля участники Летней школы во главе с ректором университета профессором Эльханом Гусейновым посетили Аллею почетного захоронения и возложили венок к могиле Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Профессор Эльхан Гусейнов особо подчеркнул, что приход к власти Гейдара Алиева в 1969 году стал поворотным моментом в истории Азербайджана и ознаменовался началом проведения комплексных реформ, обеспечивших динамическое и всестороннее развитие республики. Ректор рассказал о жизни и деятельности Гейдара Алиева, об исключительной роли Общенационального лидера в развитии и укреплении независимости Азербайджана. Он отметил, что политику, нацеленную на развитие республики, её государственности, основы которой были заложены Гейдаром Алиевым, обладавшим большим политическим опытом, с успехом претворяет в жизнь нынешний Президент Республики Ильхам Алиев. В результате продуманной экономической политики Президента Азербайджан стал ведущим государством в кавказском регионе.
После этого гости почтили память шехидов, погибших в борьбе за независимость и территориальную целостность республики, и возложили цветы к мемориалу «Вечный огонь» на Аллее шехидов. Председатель Комитета Независимых профсоюзов доцент Эльмар Халилов рассказал о мужестве и героизме шехидов, о событиях 20 Января, ставших символом национального единения и патриотизма. Он отметил, что трагедия 20 Января воспринимается, как трагическая, но в то же время и славная страница в истории нашей страны. Ежегодно в этот день сотни тысяч людей приходят поклониться могилам героев, отдавших свои жизни за свободу народа.