Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Sumqayıt şəhərinin 70 illiyinə həsr olunmuş fizika üzrə fənn olimpiadası keçirildi
SDU-da Sumqayıt şəhərinin 70 illiyinə həsr olunmuş fizika üzrə fənn olimpiadası keçirildi
Mayın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Sumqayıt şəhərinin yaranmasının 70 illiyinə həsr olunmuş “Bu günün şagirdi, sabahın alimi” devizi altında Sumqayıt şəhər məktəblərinin IX-XI sinif şagirdləri arasında fizika üzrə fənn olimpiadası keçirildi.
Olimpiadanın təşkil edilməsində məqsəd Azərbaycan Respublikası Prezdenti cənab İlham Əliyevin 26 yanvar 2015-ci il tarixli Sərəncamı ilə “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin inkişaf strategiyası”nda yeniyetmələrdə erkən yaşlarında elmə maraq yaradılması, istedadlı uşaqların aşkar edilməsi, onların sağlam rəqabət mühitində öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələrinə imkan yaradılmasından ibarətdir.
Sumqayıt Dövlət Universiteti də böyük missiyanı yerinə yetirərək şagirdlər üçün müxtəlif fənlərdən olimpiadalar təşkil edir.
Qeyd edək ki, olimpiadada Sumqayıt şəhəri üzrə 33 məktəbdən 187 şagird iştirak etdi. Hər sinif üzrə iştirakçılara 10 ballıq əmsalla kateqoriyalaşdırılmış açıq tipli 5 məsələ (ümumi qiymətləndirilmə 50 bal intervalında aparılmaqla) təqdim edildi. Məktəblilərdə elmə maraq yaratmaq məqsədilə keçirilən olimpiadanin sualları universitetin alimləri tərəfindən hazırlanıb.
Olimpiadanın qaliblərinə diplom və mükafatlar, seçilmiş iştirakçılara isə həvəsləndirici diplomlar veriləcək.

Home | News | SSU HOLDS SUBJECT OLYMPIAD ON PHYSICS, DEDICATED TO 70TH ANNIVERSARY OF SUMGAYIT CITY
On May 4, subject Olympiad on physics was held at Sumgayit State University among IX-XI grade schoolchildren of Sumgayit under the motto “Today’s pupil is tomorrow’s scientist”, dedicated to 70th anniversary of Sumgayit city.
The object of holding the Olympiad is to reveal talented children and create circumstances for them in order to display their knowledge and skills in healthy competition environment, according to the order issued by President Ilham Aliyev dated January 26, 2015 on “Development strategy of Azerbaijani youth in 2015-2025”. Sumgayit State University regularly arranges Olympiads on various subjects for schoolchildren.
It is worth to note that about 187 schoolchildren from 33 schools on Sumgayit city took part in the Olympiad. 5 open type questions were given to the participants on each grade. The questions were prepared by the lecturers of the university.