Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Sumqayıt şəhərinin 70 illiyinə həsr olunmuş fizika üzrə fənn olimpiadası keçirildi
SDU-da Sumqayıt şəhərinin 70 illiyinə həsr olunmuş fizika üzrə fənn olimpiadası keçirildi
Mayın 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Sumqayıt şəhərinin yaranmasının 70 illiyinə həsr olunmuş “Bu günün şagirdi, sabahın alimi” devizi altında Sumqayıt şəhər məktəblərinin IX-XI sinif şagirdləri arasında fizika üzrə fənn olimpiadası keçirildi.
Olimpiadanın təşkil edilməsində məqsəd Azərbaycan Respublikası Prezdenti cənab İlham Əliyevin 26 yanvar 2015-ci il tarixli Sərəncamı ilə “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin inkişaf strategiyası”nda yeniyetmələrdə erkən yaşlarında elmə maraq yaradılması, istedadlı uşaqların aşkar edilməsi, onların sağlam rəqabət mühitində öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələrinə imkan yaradılmasından ibarətdir.
Sumqayıt Dövlət Universiteti də böyük missiyanı yerinə yetirərək şagirdlər üçün müxtəlif fənlərdən olimpiadalar təşkil edir.
Qeyd edək ki, olimpiadada Sumqayıt şəhəri üzrə 33 məktəbdən 187 şagird iştirak etdi. Hər sinif üzrə iştirakçılara 10 ballıq əmsalla kateqoriyalaşdırılmış açıq tipli 5 məsələ (ümumi qiymətləndirilmə 50 bal intervalında aparılmaqla) təqdim edildi. Məktəblilərdə elmə maraq yaratmaq məqsədilə keçirilən olimpiadanin sualları universitetin alimləri tərəfindən hazırlanıb.
Olimpiadanın qaliblərinə diplom və mükafatlar, seçilmiş iştirakçılara isə həvəsləndirici diplomlar veriləcək.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялась олимпиада по физике, посвященная 70-летию города Сумгаита
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Май 2019 12:19
В СГУ состоялась олимпиада по физике, посвященная 70-летию города Сумгаита
4-го мая в Сумгаитском государственном университете состоялась олимпиада по физике «Сегодня ученик – завтра ученый» среди учеников IX-XI классов, посвященная 70-летию города Сумгаита.
Целью проведения олимпиады было вызвать интерес к науке у подрастающего поколения в раннем возрасте, выявить талантливых учеников, создать условия для реализации их знаний и умений в условиях здоровой конкуренции. Олимпиада проводится в рамках указа президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 26-го января 2015-го года «Стратегия развития азербайджанской молодежи в 2015-2025 годах».
Отметим, что на олимпиаде приняло участие 187 учеников из 33-ти сумгаитских городских школ. Каждому участнику было предложено 5 заданий, разделенных на категории по 10 баллов.
Победители олимпиады будут награждены дипломами и получат подарки, а некоторым другим участникам будут вручены поощрительные дипломы.