Əsas səhifə | Xəbərlər | Riyaziyyat fakültəsinin əməkdaşları Sumqayıt şəhər tam orta məktəblərinin pedaqoji kollektivi ilə görüşlər keçirdilər
Riyaziyyat fakültəsinin əməkdaşları Sumqayıt şəhər tam orta məktəblərinin pedaqoji kollektivi ilə görüşlər keçirdilər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 26 yanvar 2015-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası”nda yeniyetmələrdə erkən yaşlarında elmə maraq yaradılması və bu məqsədlə müxtəlif tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.“Təhsil hər bir dövlətin, cəmiyyətin həyatının, fəaliyyətinin mühüm bir sahəsidir. Cəmiyyət təhsilsiz inkişaf edə bilməz”, -deyən Ulu Öndərin təhsilin prioritet vəzifələrini ifadə edən bu sözləri böyük uzaqgörənliklə Azərbaycanın bu günündən parlaq gələcəyinə ünvanlanmışdır. Respublikamızın bütün ali təhsil ocaqları kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetinin də özünəməxsus yeri və rolu vardır. Sumqayıt Dövlət Universitetinin 14.09.2018-ci il tarixli Elmi Şurasının qərarına əsasən universitetin əməkdaşları şəhərimizdə yerləşən tam orta məktəblərdə mütəmadi olaraq görüşlər keçirir, həmçinin orta məktəb şagirdləri universitetə dəvət olunurlar. Bu tədbirlərin həyata keçirilməsində Riyaziyyat fakültəsinin əməkdaşları da aktiv iştirak edir, Sumqayıt şəhərində yerləşən orta məktəblərin pedaqoji kollektivləri ilə sıx əlaqələr saxlayır və görüşlər keçirirlər. Bu görüşlərin nəticəsi olaraq ildən-ilə şəhər məktəblərindən Sumqayıt Dövlət Universitetinə daha çox savadlı gənc daxil olur.
Elə bu məqsədlə aprelin 3-də Riyaziyyat fakültəsinin bir qrup əməkdaşı Sumqayıt şəhər 11 nömrəli tam orta məktəbdə şagirdlərlə görüşdülər.
Görüşdə univeristetin Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Xalidə Həsənova, Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi kafedrasının dosenti Xəlil Alıyev, Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimləri: Növrəstə Bayramova, Vüsalə Süleymanova, Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının doktorantı Nicat Həsənli iştirak etdilər.
Tədbiri orta məktəbin direktoru İlahə Həsənli açaraq dövlətin təhsilə göstərdiyi qayğıdan, təhsildəki uğurlardan, Azərbaycan təhsilinin bütün dövrlərində dövlətin diqqət və qayğısını hiss etdiyindən, xüsusilə ölkəmizin milli müstəqillik əldə etdikdən sonra ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin dönəmindən bəri təhsil sahəsinə xüsusi diqqət yetirildiyindən danışdı. O həmçinin çıxışına əlavə olaraq, son illərdə məktəb məzunları içərisində xüsusi istedadı ilə seçilən I kurs tələbələri: Ləman Əliyeva, Rövşən Sərdarlı, III kurs tələbəsi Aydan Əliyeva öz seçimlərini Sumqayıt Dövlət Universiteti üzərində etdiklərini qeyd etdilər.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Xalidə Həsənova çıxış edərək bildirdi ki, millətimizin gələcəyi olan təhsil sahəsi hər zaman Ulu öndərin diqqət və qayğısını hiss edib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin layiqli davamçısı, Prezident İlham Əliyev cənabları da elm, təhsil sahəsinə hər zaman diqqət və qayğı göstərib. Bu gün dövlət büdcəsindən təhsil sahəsinə ayrılan maliyyə vəsaiti hərbi sahədən sonra ikinci yerdədir. Bunun da nəticəsində respublikamızda elm, təhsil sürətlə inkişaf etməkdədir. Ölkəmizin təhsil sistemi MDB məkanında ən irəlidə gedən təhsil sistemidir. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun universitetə göstərdiyi diqqət və qayğı ən yüksək səviyyədədir. Onun bu sahədə həyata keçirdiyi hər bir islahat, ilk növbədə, universitetin mənafeyinə hesablanmışdır.
Sonda Sumqayıt Dövlət Univeristetinin tanıtım videoçarxı və təqdimat materialları şagird və müəllim kollektivinə təqdim olundu. Slaydda universitetdə təklif olunan təhsil imkanları, laboratoriyalar, universitetin maddi-texniki təchizatı haqqında ətraflı məlumat əks olunub. Təqdimatda universitetdə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzi, auditoriyalar, fənn laboratoriyaları, oxu zalı, elektron kitabxana, idman klubu, özfəaliyyət dərnəyi və Linqvistik Mərkəzdə təşkil olunmuş xarici dil kursları şagirdlərin marağına səbəb oldu.
Görüşün sonunda fakültə əməkdaşları şagirdləri maraqlandıran sualları cavablandırdılar.
Bu görüşlər Sumqayıt şəhərində yerləşən orta məktəblərin pedaqoji kollektivlərində mütəmadi olaraq davam edəcəkdir.

Главная страница | Новости | Сотрудники факультета Математики проводят встречи с педагогическими коллективами полных средних школ города Сумгаита
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Апрель 2019 17:05
Сотрудники факультета Математики проводят встречи с педагогическими коллективами полных средних школ города Сумгаита
В подписанном Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым распоряжении «Стратегия развития азербайджанской молодежи в 2015-2025-ые годы» отмечается, что интерес к науке надо прививать подросткам ещё с юных лет. С этой целью предусмотрено проведение различных мероприятий.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев сказал, «Образование важная область жизни и деятельности любого государства и общества. Общество не может развиваться без образования». Это высказывание адресовано в светлое будущее азербайджанского народа.
Коллектив, Сумгаитского государственного университета работает в этом направлении. Согласно решению Ученого совета вуза от 14.09.2018 года его сотрудники систематически проводят встречи в средних школах города, а также приглашают учеников этих учебных заведений в университет.
Коллектив факультета Математики активно участвует в проведении таких мероприятий. 3 апреля группа сотрудников факультета побывала в средней школе №11 г. Сумгаита. На встрече участвовали зав. кафедрой математики и методики её преподавания доцент Халида Гасанова, доцент кафедры математического анализа и теории функций доцент Халил Алыев, старшие преподаватели Новраста Байрамова, Вусаля Сулейманова, докторант кафедры дифференциальных уравнений и оптимизации Ниджат Гасанлы.
Мероприятие открыла директор школы Илаха Гасанли. Она отметила, что школы города постоянно окружены заботой и вниманием государства. Также директор сказала, что ученики школы №11 всё чаще выбирают для поступления Сумгаисткий государственный университет. Например, как Ляман Алиева, Ровшан Сардарли, Айдан Алиева, ставшими студентами университета.
Затем выступила зав. кафедрой, доц. Халида Гасанова. Она сказала, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда проявлял большую заботу о науке и образовании в стране. Президент республики Ильхам Алиев также уделяет большое внимание развитию образования в стране. На образование из бюджета выделяются большие средства. В результате этого наше образование занимает достойное место среди стран СНГ. Сегодня ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов проводит большую работу по благоустройству учебных корпусов университета, его территории, уделяет большое внимание развитию образования. Был продемонстрирован ознакомительный ролик и слайды о СГУ, в которых содержалась подробная информация об университете, его лабораториях, материально-техническом оснащении университета. Особый интерес вызвали у учеников Центр Гейдара Алиева в СГУ, читальный зал, электронная библиотека, спортивный клуб, кружок самодеятельности и курсы иностранных языков, организованные в Лингвистическом центре.