Əsas səhifə | Xəbərlər | “Clarivate Analytics”in qlobal elmi bazası – “Web of Science Core Collection” platformasının təlimlərinə start verilib
“Clarivate Analytics”in qlobal elmi bazası – “Web of Science Core Collection” platformasının təlimlərinə start verilib
Yanvarın 22-də Sumqayıt Dovlət Universitetində dünyanın aparıcı informasiya agentliyi olan “Clarivate Analytics”in ali təhsil müəssisələrinin qlobal elmi bazası – “Web of Science Core Collection” platformasının təlimlərinə start verilib.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov təlimin məqsədi barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış” konsepsiyasında ölkəmizdə informasiyanın hər bir kəs üçün əlçatan olması əsas hədəflərdən biri kimi qoyulub. Bura elmi məlumatlar da daxildir. Bu baxımdan “Clarivate Analytics”in təqdim etdiyi xidmətlər ölkəmizdə aparılan elmi araşdırmaların dünya standartları səviyyəsinə çatdırılması, həmçinin dünyada gedən elmi-tədqiqat işləri haqqında alimlərimizin məlumatlı olması üçün çox önəmlidir. Bunun köməyilə alimlər öz ixtisaslarına uyğun elmi jurnalların müqayisəli qiymətləndirilməsini apara biləcək və öz elmi əsərlərinin nəşri üçün daha effektiv şəkildə jurnallar seçmək imkanı əldə edəcəklər”.
Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov “Clarivate Analytics” şirkəti haqqında ətraflı təqdimatla çıxış edərək bildirdi ki, “Clarivate Analytics” beynəlxalq səviyyədə tanınmış şirkətdir. Şirkətin məlumat bazasına müxtəlif sahələr üzrə 100000 –dən çox elmi jurnal, 5000000–dan çox konfrans məruzəsi, 12000000–dan çox patent, 100000–dən çox monoqrafiya və digər məlumatlar yerləşdirilib. Bu bazada elm adamlarını maraqlandıran bir çox məsələlər barədə ətraflı məlumatları, elmi istinadları, sənədləri, konfrans materiallarını tapmaq mümkündür. Məlumat bazasında hər bir elm sahəsində əldə olunan nailiyyətlər barədə materiallar daim yenilənir.
“Clarivate Analytics”in elmi məlumatlar bazası olan “Web of Science Core Collection” platformasında elmin bütün sahələri üzrə araşdırma aparan nüfuzlu alimlərin əldə etdiyi nəticələri, onların çıxardığı qərarları da tapmaq mümkündür. Bütün bunlar istənilən araşdırmada uğur qazanmağa, qrant alınmasına kömək edir.
Qeyd edildi ki, “Clarivate Analytics”ə geniş çıxış SDU-da elmin daha da inkişaf etməsinə güclü təkan verir, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsinə şərait yaradır və nüfuzlu jurnallarda əməkdaşların nəşrlərinin sayını artırmağa imkan verir.
Təlimdə iştirakçılara “Web of Science Core Collection” platformasında işləmək imkanları barədə geniş məlumat verildi.

Начались тренинги по активному использованию “Web of Science Core Collection”, являющейся глобальной научной базой “Clarivate Analytics”
22 января в Сумгаитском государственном университете дан старт тренингам по активному использованию “Web of Science Core Collection” -глобальной научной базы “Clarivate Analytics”.
Проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов подробно информировал присутствующих о цели тренингов. Он сказал, что одна из основных задач концепции «Азербайджан 2020: Взгляд в будущее» - это сделать доступной информацию для каждого члена общества. С этой точки зрения, предлагаемые “Clarivate Analytics” услуги имеют большое значение для доведения до уровня мировых стандартов научных исследований, проводимых в нашей стране, а также получения нашими учеными информации о научных исследованиях, проводимых в мире. Это поможет ученым нашей республики сравнительно оценивать научные журналы, соответствующие их специальностям и эффективно выбирать журналы для опубликования своих научных работ.
Зав. научной частью доцент Самир Оруджев подробно рассказал о компании “Clarivate Analytics” и отметил, что она известна на международном уровне. В информационную базу компании по различным областям входят более 100000 научных журналов, 5000000 докладов конференций, 12000000 патентов, 100000 монографий и др. материалов. В этой базе каждый человек может получить подробную интересующую его информацию, определить научную ссылку, найти нужный научный материал.
В научной базе платформы «Web of Science Core Collection» компании «Clarivate Analytics» можно найти и результаты научных изысканий авторитетных мировых ученых. Это всё создаёт хорошие предпосылки для успешной работы и получения гранта.
Было отмечено, что широкой выход в «Clarivate Analytics» послужит развитию науки в СГУ, расширению его международного сотрудничества, увеличению числа научных публикаций его сотрудников в ведущих научных журналах.
На тренинге была представлена широкая информация по активному использованию платформы «Web of Science Core Collection».