Əsas səhifə | Xəbərlər | “Heydər Əliyevin azərbaycançılıq ideologiyası” mövzusunda məşğələ
Dekabrın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Heydər Əliyevin azərbaycançılıq ideologiyası” mövzusunda növbəti məşğələ keçirildi.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov tədbir iştirakçılarını salamladı, ümummilli lider Heydər Əliyevin azərbaycançılıq ideologiyasının formalaşmasındakı, mənəvi dəyərlərin təbliğindəki fəaliyyətinin işıqlandırılması istiqamətində əvəzsiz rolu barədə danışdı. Bildirdi ki, milli ideologiyamızın tarixi kökləri xüsusilə XX əsrin əvvəllərindəki milli azadlıq mübarizəsi tarixi ilə səsləşsə də, əslində, müstəqil Azərbaycanın milli dövlətçilik ideologiyasının müasir konsepsiyasının əsas müddəaları müstəqil Azərbaycanın memarı, qurucusu, özünün intellektual potensialında Şərq və Qərb dəyərlərini uğurla birləşdirən ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilib. Dünyada 50 milyondan artıq azərbaycanlı yaşayır. Onların böyük bir hissəsi İranda, Türkiyədə, Rusiyada, Ukraynada, Almaniyada, ABŞ-da, Fransada, Hindistanda, Pakistanda və digər ölkələrdə məskunlaşıb. Məhz bu miqyasda “sosial gücün” vahid hədəf ətrafında və ölkənin maraqları naminə birləşdirilməsi üçün xalq güclü iradəyə, rasional düşüncəyə malik liderə və ideologiyaya ehtiyac duyurdu. Xalqın yeni geosiyasi şəraitdə dünya millətləri liqasına və siyasət arenasına çıxara biləcəyi yeganə şəxsiyyət isə Ulu öndər Heydər Əliyev idi. "Hər bir insan üçün milli mənsubiyyəti onun qürur mənbəyidir. Həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam” – deyən görkəmli siyasi xadiminin başlıca qayəsini müstəqillik, azərbaycançılıq, dövlətçilik, ədalətlilik, demokratiya, milli tərəqqi, dünyəvilik kimi ümumbəşəri dəyərlərə əsaslanan ideologiya təşkil edirdi. Onun rəhbərliyi ilə Azərbaycan dövlətinin xarici siyasəti, dünyanın aparıcı dövlətləri və beynəlxalq təşkilatları ilə əlaqələri milli maraqlara və uzaqgörən siyasi perspektivlərə əsaslanan xətlə inkişaf etməyə başladı. Heydər Əliyev ideyaları, siyasi xətti bu gün də yaşayır. Bu siyasi kursun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan sürətlə inkişaf edərək regionun lider dövlətinə çevrildi. Hazırda ölkəmizdə həyata keçirilən irimiqyaslı layihələr isə respublikamızın beynəlxalq aləmdə nüfuzunu daha da artırmaqdadır. Hər birimiz azərbaycançılıq ideologiyasının ətrafında sıx birləşməli, ölkənin inkişafı üçün əlimizdən gələni etməliyik.
Tədbirdə Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının müdiri dosent Səvvarə Rzaquliyeva “Dövlətçiliyimizin möhkəmlənməsində Heydər Əliyevin azərbaycançılıq ideologiyasının rolu”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “Dünya azərbaycanlılarını birləşdirən möhtəşəm gün- 31 Dekabr”, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının dosenti Cavid Məmiyev “İlham Əliyevin multikulturalizm siyasəti”, Riyaziyyat fakültəsinin III kurs tələbəsi Ülkər Laçınova “Milli mənəvi dəyərlərimizin hamisi – Heydər Əliyevin adını daşıyan fond” mövzularında məruzə ilə çıxış edərək Ulu öndər Heydər Əliyevin xalqımız və dövlətimiz qarşısında misilsiz xidmətlərindən, rəhbərliyi dövründə azərbaycançılıq istiqamətində çox böyük, həm də qətiyyətli addımlar atıldığından bəhs etdilər. Bildirdilər ki, Azərbaycan tarixinin, dilinin, ədəbiyyatının, mədəniyyətinin hərtərəfli şəkildə və dərindən öyrənilməsi, təbliği, gənc nəslin milli-mənəvi dəyərlər ruhunda tərbiyəsi, milli şüurun dirçəlişi, ümumən, bütün sahələrdə azərbaycançılıq amalının möhkəm, etibarlı bazasının formalaşdırılması yönündə həyata keçirilən qətiyyətli tədbirlər məhz Ulu öndərin parlaq dühası, ardıcıl səyləri sayəsində reallaşmışdı.
Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin həyatının, irsinin dərindən öyrənilməsi və təbliği məqsədi ilə tələbələr arasında «Ən yaxşı məqalə» müsabiqəsində yer tutan qaliblərə rektor professor Elxan Hüseynov tərəfindən pul mükafatı və Fəxri Fərman təqdim olundu.

Home | News | SSU HOLDS THE TRAINING ON AZERBAIJANISM IDEOLOGY OF HEYDAR ALIYEV
On December 27, the next training on “Azerbaijanism ideology of Heydar Aliyev” was held at Heydar Aliyev school of Sumgayit State University.
Rector of University Professor Elkhan Huseynov greeted the attendees and spoke about the role of Heydar Aliyev in formation of Azerbaijanism ideology and promotion of spiritual values. He said: “More than 50 million Azerbaijanis live in the world. A great part of them inhabited in Iran, Turkey, Russia, Ukraine, Germany, USA, France, India, Pakistan and other countries. In this scale, for unifying “social power” around unique target and providing complex movement for the country’s interests, there was a need to ideology and the leader with powerful volition and rational thoughts. The only person who could lead the country to political arena in new geopolitical condition was National leader Heydar Aliyev. “Every person’s nationality is his/her source of pride. I have always been proud and I am proud today that I am Azerbaijani!” said outstanding political figure and his principal desire was the ideology based on universal values like independence, Azerbaijanism, statehood, democracy, national improvement. Under his leadership, Azerbaijan’s foreign policy, relations with leading countries and international organizations commenced to advance with the way based on national interests and sagacious political perspectives. Today Heydar Aliyev’s political line and ideas are still living and under the administration of successor of this political course President Ilham Aliyev Azerbaijan has advanced rapidly and has become the leading country of the region. The conducted large-scale projects in our country are increasing the prestige of our republic in international arena”.
The following people delivered speech in the event: head of the Department of Philosophy, sociology and politology docent Savvara Rzaguliyeva – “The role of Azerbaijanism ideology of Heydar Aliyev in strengthening our statehood”, head of the Department of History and its teaching methods docent Sona Maharramova – “Splendid day unifying World Azerbaijanis-December 31”, docent of Department of Philosophy, sociology and politology Javid Mamiyev – “Multiculturalism policy of Ilham Aliyev”, junior student of Mathematics faculty Ulkar Lachinova – “Protector of national and spiritual values – the Foundation named after Heydar Aliyev”. They emphasized that, Heydar Aliyev was an outstanding politician not only in Azerbaijan, but also in the world. Successful domestic and foreign policy run during his authority in Azerbaijan founded universal values like independence, democracy, justice, national development and secularization.
Rector Professor Elkhan Huseynov presented money award and certificate to the winners of “The best article” competition, which was held for learning and promoting National leader Heydar Aliyev’s life and heritage by the organization of Student Trade Union Committee.